Uşak Ufuk
16 Temmuz 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Salim Demir yaptı
04 Ekim 2018 Perşembe 09:12

Vali Salim Demir yaptı

“TÜBİTAK 4007 Uşak Bilimle Buluşuyor” bilim şenliğinin açılışı Vali Salim Demir’in katılımıyla gerçekleştirildi.

“TÜBİTAK 4007 Uşak Bilimle Buluşuyor” bilim şenliğinin açılışı  Vali Salim Demir’in katılımıyla gerçekleştirildi.  Atatük Kültür Merkezinde düzenlenen bilim şenliğinin açılışında şenliğe katılan gençlere seslenen Vali Salim Demir, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti,   eskiden olduğu gibi gündemleri  başkaları tarafından belirlenen bir ülke olmaktan çıkıp, gündemleri kendi belirleyen önemli bir ülke olacaktır. Bu iddianın sahipleri her ne kadar biz büyükler olmakla birlikte bu iddiayı gerçekleştirecek olan siz sevgili gençlersiniz. Bu iddianın gerçekleşmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak milletimizle birlikte her alanda gerekli altyapı çalışmalarını yapıp, atılımlar gerçekleştiriyoruz. Milli Eğitimden ekonomiye, sosyal yaşamdan bilim ve sanayiye her alanda gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmalarının bir halkası da bilim şenlikleridir. Biz bu halkalarla çok güçlü bir zincir oluşturup ülkemizi 2023 hedeflerine 2053 hedeflerine ve 2071 hedeflerine taşıyacağız” ifadelerini kullandı. 

Eskiden çocuklar yaramazlık yaptığı zaman veya bir şey yapmak istediği zaman ‘İcat çıkartma’ denirdi

Uşak Valisi Salim Demir, “Sevgili gençler, kendinize güvenmeniz ve iddialı olmanız bizlerin, sizlerden isteğidir. Onun için de biz, devletin tüm kurumlarıyla, eğitimin tüm birimleri ile sizlere dünya ölçeğinde, dünyayla yarışan bir eğitimi vermek için gayret göstermekteyiz ve şu anda bu amaçla buradayız. Eskiden toplumumuzda çocuklar yaramazlık yaptığı zaman veya bir şey yapmak istediği zaman ‘İcat çıkartma’ denirdi. Ama artık biz gençlerimize ve çocuklarımıza ‘icat çıkarın’, yeni buluşlar yapın diyoruz. Yeni buluşlar yapın ki Ülkemiz adına bilime, sanayiye, hayata dair yeni şeyler söylenmiş olsun. Daha önce de defalarca söylediğim gibi ‘bir insan yedisinde neyse yetmişinde de odur’. Sevgili gençler, sevgili öğrenciler bu nedenle yapacağınız güzel şeyleri ertelemeyin. İş işten geçtikten sonra o şeyin yapılmasının bir anlamı kalmayabilir” ifadelerini kullandı. 

  İnsan aklı harikulade bir şey, yeter ki isteyin, robotları da daha fazlasını da yapabilirsiniz

Uşak Valisi Salim Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz artık dünyanın hiçbir ülkesinden geri değil.  Dolayısıyla dünyada ne oluyorsa artık bizim de yapmamız gerekiyor.  İnsan aklı harikulade bir şey, yeter ki isteyin, robotları da daha fazlasını da yapabilirsiniz. Bunun için de kendinize güvenmeniz ve hiçbir şeyi ertelemeden hayatı bugün için yaşayarak geleceği inşa etmeniz gerekmektedir. Ülkemizin güzel geleceği için, hem yetişkinler hem de gençler olarak, çok çalışmamız gerektiğini belirterek, bilim şenliğinin gençlerimizin zihninde yeni ufuklar açmasını diliyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum.” dedi.

“TÜBİTAK 4007 Uşak Bilimle Buluşuyor” bilim şenliği 3 gün boyunca öğrencilerin ve 

velilerin ziyaretine açık olacak

Vali Salim Demir, konuşmasının ardından öğrencilerin çalışmalarının sergilendiği stantları tek tek gezerek öğrencilerle sohbet edip çalışmalar hakkında bilgi aldı. Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 5-12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan bilim fuarlarına destek verilmesini amacıyla düzenlenen “TÜBİTAK 4007 Uşak Bilimle Buluşuyor” bilim şenliği 3 gün boyunca öğrencilerin ve velilerin ziyaretine açık olacak.

TÜBİTAK tarafından kabul edilerek 65 bin TL maddi destek almaya hak kazanmıştır

Uşak Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan “TÜBİTAK 4007 Uşak Bilimle Buluşuyor” projesi TÜBİTAK tarafından kabul edilerek 65 bin TL maddi destek almaya hak kazanmıştır. Proje,  Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Sultan Halil Yiğit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin koordinatörlüğünde ve okul öğretmenlerinden Çağıl Söyler’in öncülüğünde yürütülmektedir.

Etkinlik çerçevesinde  10 okuldan (Uşak TOBB MTAL, Bilim ve Sanat Merkezi, Orhan Dengiz Anadolu Lisesi, Ömer Bedrettin Uşaklı Ortaokulu, Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi, Fatih Sultan Mehmet MTAL, Mehmet Sesli Ortaokulu, Uşak Fen Lisesi, Ayşe Ana MTAL, Atatürk And. Lisesi, İzmir Ferzent Bulum Anadolu Lisesi) 25 öğretmen kendi uzmanlıklarıyla ilgili çeşitli atölyeler oluşturdu. Ayrıca Uşak Üniversitesinden (Doç. Dr. Ali Deniz, Doç. Dr. Zekerya Batur, Doç. Dr. Abdullah Dikici, Dr. Eren Öner, Dr. Hilmi Gürleyen) ve Pamukkale Üniversitesinden (Prof. Dr. Bekir Sami Sazan) değerli akademisyenler uzmanlık alanlarıyla ilgili şenlik boyunca konuşmalar gerçekleştireceklerdir. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ