Uşak Ufuk
22 Nisan 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Salim Demir’i ziyaret
08 Haziran 2018 Cuma 08:07

Vali Salim Demir’i ziyaret

“5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası” etkinlikleri kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Fatih Namık ÖZTÜRK ile TEMA Vakfı İl Temsilcisi Doç. Dr. Barış Metin eşliğinde, Minik Tema Gönüllüleri, Atlı Karınca Kreşi ve Çevre Gönüllüleri Derneği,

“5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası” etkinlikleri kapsamında  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Fatih Namık ÖZTÜRK ile TEMA Vakfı İl Temsilcisi Doç. Dr. Barış Metin eşliğinde, Minik Tema Gönüllüleri, Atlı Karınca Kreşi ve Çevre Gönüllüleri Derneği, Vali Salim Demir’i ziyaret ettiler.

Arkadaşlarınızın ve çevrenizdekilerin bu konuda bilinçli olması ile çevreyi korumuş oluruz

Gerçekleştirilen ziyaret sırasında çocuklarla yakından ilgilenen Vali Salim Demir, onların TEMA vakfında gönüllü olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çocukların bu güzel çalışmalarda öğrenmiş olduklarını ve görmüş olduklarını  arkadaşlarına anlatmalarını istedi. Bilginin paylaşılmasının da önemine değinen Vali Salim Demir, konuşmasına şöyle devam etti; “Ne gördüğünüzü, ne yaptığınızı herkese anlatmanız gerekiyor. Bu vesileyle sizler de bilgiyi paylaşmış olacaksınız. Güzel şeyler paylaşıldıkça artar. Bu sayede çevreyi koruyanlar da artacaktır. Arkadaşlarınızın ve çevrenizdekilerin bu konuda bilinçli olması ile çevreyi korumuş oluruz, bu bilince sahip hiç kimse çevresine zarar vermez ve çevresini kirletmez. Bu nedenle de çevremizi hem kendimiz koruyacağız hem de koruyacak diğer kişileri de bilinçlendireceğiz.” dedi.

Atalarımızdan aldığımız emaneti en iyi şekilde koruyup yeni nesillere bırakmalıyız

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza bırakılacak en büyük mirasın da yine çevre olduğunu, çevrenin bir bütün olarak anlam ifade ettiğini, havasıyla suyuyla ve toprağıyla dünyanın en güzel coğrafyasına sahip Türkiye’mizde yarınlara; daha yeşil, daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir bir ülke bırakmanın önemine dikkat çeken Vali Salim Demir, “Atalarımızdan aldığımız emaneti en iyi şekilde koruyup yeni nesillere bırakmalıyız. Yarınlara daha güzel, daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Çevre Gününüzü kutluyorum” dedi. 

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ NEDİR? 5 Haziran Dünya Çevre Günü 100’den fazla ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İşte, Dünya Çevre Günü hakkında bilinmesi gerekenler: Dünya üzerinde 5 ile 100 milyon arasında tür olduğu varsayılmaktadır. Günümüze kadar sadece 2 milyon türün keşfedildiği düşünülürse üzerinde yaşadığımız Gezegen ve diğer türler hakkındaki bilgilerimizin yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen 17.291 bitki ve hayvan türü azalarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya iken, sayıları artan birkaç türden biri de insanoğludur. 5 Haziran Dünya Çevre Günü, doğaya duyulan derin sevginin dile getirildiği, Birleşmiş Milletler'in (BM) çevre alanında dünya çapındaki farkındalığı ve faaliyetleri desteklemek için kullandığı temel araçlarından biridir. 1972 yılında İsveç'in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Dünya Çevre Günü geçtiğimiz yıl, “İnsanları doğaya bağlama” teması ile temiz bir ortamın insanlığa sağladığı temiz gıda güvenliği ve gelişmiş sağlıktan, su temini ve iklim istikrarına kadar geniş faydalara dikkat çekti. Çevre Günü, yıllar geçtikçe kamuya ulaşan daha geniş bir küresel platform haline gelmiş olup 100'den fazla ülkede paydaşlar tarafından kutlanmaktadır. Ayrıca, çevre için pozitif bir şeyler yapmak isteyen insanların da günü olan Çevre Günü, bireysel eylemlerin bir araya gelerek gezegen üzerinde artan pozitif etki yaratılmasını sağlamaktadır. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ