Uşak Ufuk
18 Mayıs 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YAHYA KEMALE YOLCULUK
04 Aralık 2019 Çarşamba 07:54

YAHYA KEMAL'E YOLCULUK

Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Yahya Kemal'le Yolculuk" adlı seminer Fen Edebiyat Fakültesi Öğr. Gör. Sibel Hişmanoğlu Konferans Salonunda gerçekleşti.

Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Yahya Kemal'le Yolculuk" adlı seminer Fen Edebiyat Fakültesi Öğr. Gör. Sibel Hişmanoğlu Konferans Salonunda gerçekleşti. Seminere Yazar-Yönetmen-Yapımcı Ramazan Bakkal, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçataş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

"Mısra Benim Haysiyetimdir"

Öğrencilere anekdotlar aktararak tavsiyelerde bulunan Ramazan Bakkal insanın hayal ettiği müddetçe yaşadığının altını çizdi. Ramazan Bakkal, Yahya Kemal Beyatlı'nın hayatından kesitler verirken, şairin acı dolu bir geçmişi olduğunu anlattı. Beyatlı'nın şiire ve şairliğe verdiği değerin çok büyük olduğunu, yazdığı eserlere karşı olan tutumunun büyüklüğünün "mısra benim haysiyetimdir" diyecek kadar önemsediğini belirtti. Şairin eserlerinden de örnekler veren Ramazan Bakkal'a seminerin sonunda Prof. Dr. Ahmet Akçataş teşekkür belgesi takdim etti.

YAHYA KEMAL KİMDİR? 

Yahya Kemal Beyatlı 2 Aralık 1884'te Makedonya'nın Üsküp şehrinde bulunan Rakofça Çiftliği'nde dünyaya geldi. Asıl adı Ahmed Agah'tır. Babası, dönemin Üsküp Belediye Başkanı, eski icra memuru Nişli Naci Bey, annesi Nakiye Hanım'dır. 1889 yılında henüz beş yaşındayken ilk öğrenimi için bir mahalle okulu olan Yeni Mektep'e, sonrasında özel bir okul olan Mekteb-i Edep'e gönderildi. Sonrasınra Üsküp İdadisi'ne başladı. Burada okurken bir yandan da İshak Bey Camisinin medresesine devam etti, Arapça ve Farsça öğrendi. Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Beyatlı, Tevfik Fikret önderliğindeki Servet-i Fünun akımını ortaya çıkaran diğer şairlerin de etkisinde kalarak, aruz vezniyle dörtlükler yazmaya başladı. 1897 senesinde ailesiyle birlikte Selanik‘e yerleşen Beyatlı, annesinin vereme yakalanarak hayatını kaybetmesi üzerine, ikinci defa evlenen babasına tepki göstererek Üsküp'e döndü. Sonrasında burada fazla kalamayarak yeniden Selanik'e gitti. Bu dönemde yazdığı şiirlerde “Esrar” mahlasını kullandı. Beyatlı sürekli olarak İstanbul‘un edebi ve düşünsel hayatına girebilmeyi hayal ediyordu. 1902 senesinde, lise eğitimine devam edebilmek için İstanbul'a taşındı. Burada bulunan Vefa Lisesi‘ne başlayan Beyatlı, İrtika ve Malumat adlı dergilerde, “Agah Kemal” takma adıyla şiirler yazdı. Sonrasında monarşi karşıtı görüşleri savunmaya başladı. Osmanlı Devleti'nin kurtuluşunu demokratik rejimlerde gören diğer muhalif arkadaşlarıyla birlikte, II.Abdülhamit‘e yönelik eleştirel söylemlerde bulundu. 1948 senesinde büyükelçi sıfatıyla Pakistan'a gitti. Bir sene sonra yaş haddinden dolayı emekliye ayrılarak İstanbul'a geri döndü. Burada Park Otel'de ikamet etmeye ve Milli Reasürans Şirketi'nde yönetim kurulu üyeliği yapmaya başladı. Sonrasında bir çeşit bağırsak hastalığına yakalanan Beyatlı, 1957 senesinde tedavi için Paris'e gitti. Hastalığının ilerlemesi üzerine 1 Kasım 1958'de, kaldırıldığı İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi‘nde hayatını kaybetti. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.