Uşak Ufuk
17 Ağustos 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalım: Asgari ücret CHP sayesinde yükseldi
01 Mayıs 2019 Çarşamba 08:10

Yalım: Asgari ücret CHP sayesinde yükseldi

Özkan Yalım: Asgari ücret CHP sayesinde yükseldi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için mesaj verdi. Özkan Yalım, “Bugün 1 Mayıs, işçinin, emekçinin ve çalışanın, köylünün, esnafın, ev hanımının, ezilenin, dışlananın, sömürülenin bayramı. Tüm bu kesimlerin 1 Mayıs Bayramı'nı yürekten kutluyorum. Herkes bilsin ki Cumhuriyet Halk Partisi ezilenlerin, dışlananların, yok sayılanların yoldaşıdır, yol arkadaşıdır" diye konuştu. Emeğin en yüce değer olduğunu ifade eden Kiraz, "Emek kutsaldır, emek çatlayan el, kırılan tırnak, eve yorgun argın gelen baba, ev işlerinden beli bükülen annedir. Onun için emeğe ve alın terine sahip çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.

1 Mayıs'ın aynı zamanda dayanışma ve mücadele günü olduğunu söyleyen Özkan Yalım, "Bugüne kadar bu mücadele uğruna canlarını ve özgürlüğünü feda edenleri selamlıyoruz. 1 Mayıs bu ülkede aynı zamanda demokrasi ve özgürlük mücadelesidir, en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk'ü de bu vesile ile bir kez daha saygıyla ve rahmetle selamlıyoruz. Bugün ülkemiz kan, gözyaşı ve teröre teslim olmuş durumda. Biz bu ülkeye toplumsal barışı getireceğiz ve hep birlikte barış içinde yaşayacağımız büyük bir ülke kuracağız. Bugün hep birlikte bu baskılara direnmeliyiz ve karşı durmalıyız. Asgari ücret bugün 2 bin  200 lira olduysa bu Cumhuriyet Halk Partisi sayesindedir. Bu gün Meclis'te, her ne kadar hükümet farklı bir boyut yüklemeye çalışsa da, taşeron sistemi tartışılıyorsa bu da CHP sayesindedir. Bugün taşeronluk sistemi sözleşmeli işçi statüsüne çevrilmeye çalışılıyor. Biz hep birlikte bunun da karşısında duracağız" diye konuştu.Özkan Yalım, “Avustralya'da işçilerin günde sekiz saat çalışma istemleri için yürümelerinin üzerinden tam 259 yıl geçti. 229 yıl önce 1 Mayısta, ABD’de günlük sekiz saat çalışma talebi için ilk iş bırakma oldu. İşçi hakları,  güvenli ve sağlıklı işyerleri için üçüncü asırda da hala uğraş sürmekte. O günlerden bugüne, 1 Mayısın siyasi yönleri pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ön plana çıkarak vardık. Örnek ülke uygulamaları, uluslararası mevzuat, yaptırımlar olsa da dünya genelinde emekçiler için, üretimdeki insan için yapılması gerekenler hala çok. 

Çoşkulu marşların ivmesindeki kutlamalarla,  yakın tarihimizdeki acılar için hüznü hep yanımızda hissettiğimiz 1 Mayıslarda emeğin haklarını koruyup kollarken yaşlı emekçi Dünya ile daha doğmamış emekçilerin de haklarını savunmalıyız. Dünya ancak sürdürülebilir üretim ve hizmet arzında emeğin hak ettiği yeri bulması ile hem yaşanılır hem de güvenli olur. Çünkü insan için yine insan üretmekte, tüm emekçiler de yine insan için çalışmaktadır. Emekçiler için sağlanacak her doğru çalışma ortamı, insan kaynaklarının korunması insanoğlunun kendisine saygısı, yerkürenin nimetlerine minnettir. Emeğin olduğu her yerde "Sürdürülebilirlik" kavramı kuvvetle yer almalıdır. Emek için sürdürülebilirlik kavramına iki temel açıdan yaklaşım yapılabilir. İlki üretimde sürdürülebilirlik uygulaması, diğer deyişle mevcut en temiz ve doğru teknoloji kullanımı ile çalışma ortamı iyileştirilmesi, iş güvenliği ve işçi sağlığı sağlanması. Günümüzde milyonlarca işçi, hatta çocuk işçi üretimlerde toksik, tehlikeli ve riskli ortamlarda, hiçbir güvenlik önlemi olmaksızın hiçbir seçme şansı olmadan çalışmak zorunda. Çözüm için küresel geç kalma var demek yanlış olmayacaktır. "Verimliliği artırmak, insanlar ve çevre üzerindeki riskleri azaltmak amacı ile bütünsel önleyici bir çevresel stratejinin proses, ürün ve hizmetlere sürekli olarak uygulanması" temiz üretimin tanımıdır. Görüldüğü gibi üretimde insana, emeğe odaklanma iş güvenliğini ve sağlıklı ortamını yanında getirir. Örnekleme yaparsak, yeraltı kömür madenciliğinde eğer sadece gaz çıkışı ve/veya sıcaklık yetkin ve yeterli kontrolü dahi riski azaltacak mükemmel üretim ortamı iyileştirmesidir. Böylece Soma'lar olmaz. Eğer kömürün gelecekte de kullanımını dikkate alarak üretim yaparsak sürdürülebilir üretim kavramına ulaşırız. Sürdürülebilir üretim "gelecek nesillerin ihtiyaçlarını tehdit etmemek için, temel insan ihtiyaçlarını karşılayan ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayan ürün ve hizmetlerin, tüm yaşam döngüsü boyunca doğal kaynakların kullanımını, zehirleyici maddeleri, atık ve kirletici emisyonları en aza indirerek üretimi ve kullanımıdır. Gördüğümüz gibi insan ve emek tanımlamanın tam odağındadır. Üretimini, prosesini kontrol eden, iyileştiren emeğin yanındadır. Temiz üretim teknolojisi emek içindir” ifadelerini kullandı. HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ