Uşak Ufuk
28 Haziran 2022 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalım masraflara değindi
07 Ekim 2021 Perşembe 09:03

Yalım masraflara değindi

Yalım masraflara değindi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, yabancı danışmanlara verilen paralara ilişkin değerlendirmede bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan İÖzken Yalım, “Sayıştay raporuna göre; Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, 2020 yılında ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Güney Kore, İspanya, İtalya, Japonya, Katar, Malezya, Singapur ve Suudi Arabistan’daki ofislerinde çalışan yabancı danışmanlara, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 14 milyon 269 bin 272 lira ödedi. Ofis, yabancı yatırım danışmanları için 2018, 2019 ve 2020 yıllarında toplam 35 milyon 500 bin 112 lira harcadı. Sayıştay’ın raporuna göre; Ofis, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 2020 yılında 88 milyon 153 bin 728 TL harcadı” dedi.

“BU DEVRANI DÖNDÜRECEĞİZ”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ise Cumhurbaşkanlığının harcamalarına tepki göstererek şunları söyledi: “Son 20 yılda ülkenin geldiği nokta açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya çalışan insanlar, insani olmayan asgari ücretli çalışanlar, işsizler, yurt bulamayan öğrenciler, liyakatsizlik nedeniyle yurt dışına göç eden gençlerimiz… Tüm bunların sebebi ise AKP iktidarının rezil yönetimidir. Kendi çıkarları için, yandaşları için, 5’li çete için tanınan imtiyazlar, sarayda harcanan milyonlar varken, halka azla yetinin, acıyı bal eyleyin denmiştir. Saray ve şürekası çift maaşlara doymazken, Türk gençleri işsizlikle boğuşurken, şimdi de yabancı danışmanlara milyonlarca lira akıtıldığına şahit oluyoruz. Bu devranı döndüreceğiz. Milletin kazandığı, gençlerin işsizlikle boğuşmadığı, asgari değil insanca ücretle geçinen insanların olduğu, Türkiye’yi terk etmek isteyenlerin değil Türkiye’ye gelmek isteyenlerin olacağı bir ülkeyi yaratacağız. AKP’nin yapılacak ilk seçimde gitmesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurtuluşu olacaktır”.  Öte yandan Yalım, Cumhurbaşkanlığı sarayının yaptığı eletrik harcamasına da değindi. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, asgari ücretlinin alım gücünün bir kez daha düşmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) verilerine göre, 2021 Eylül itibarıyla asgari ücretlinin alım gücü artan gıda fiyatları karşısında yüzde 6,2 azaldı. 

Ağustos ayında resmi enflasyonun bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,3 artarken, gıda enflasyonunun yüzde 29,8 olduğunun anımsatıldığı raporda, “Asgari ücretli geçtiğimiz yılın aynı ayına göre gıda karşısında alım gücünü reel olarak yaklaşık yüzde 6,2 oranında kaybetti” denildi.

 

“AKP İKTİDARINA ELVEDA DEMEK GEREKİYOR”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da açıklanan verilere ilişkin değerlendirmede bulunarak şunları söyledi: “Her geçen gün görüyoruz ki vatandaşlarımızın mutfağı alev alev yanıyor. İnsanların tenceresi boş. Ekonomide iyileşme adına hiçbir ışık yok. Çünkü tüm ışıklar saray ve çevresinde parıldıyor. Öyle ki sarayın ışıkları gözleri kör etmiş, halkın ne çektiğini görmüyor. Sahte TÜİK verileri dahi gerçeği gizleyemiyor. Çünkü çarşıda, pazarda, manavda, markette insanlar neyin ne olduğunu bizzat yaşıyor. BİSAM’ın son verileri de zaten kıt kanaat geçinen insanlarımızın halini acı şekilde ortaya koymuş. Özellikle asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşlarımızın alım gücünün düşmesi ülkenin içinde bulunduğu durumu bize özetliyor. Tüm sorunların nedeni ve bu sorunlardan kurtuluşun reçetesi de belli. Bir an önce seçime gitmek ve AKP iktidarına sandıkla elveda demek gerekiyor. Aksi halde bu iktidar sorunu çözen değil, sorunlara sorun eklemekten başka işe yaramayacaktır.”

HABER HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.