Uşak Ufuk
03 Temmuz 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalım: Mazot yüzde 300 zamlandı
14 Mart 2022 Pazartesi 07:34

Yalım: Mazot yüzde 300 zamlandı

Yalım: Mazot yüzde 300 zamlandı

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, mazot fiyatlarına gelen zamların işletmelerin maliyetlerini arttırmaya devam ettiğini ve bunların zam olarak halka yansıdığını söyledi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, akaryakıt fiyatlarına gelen zamları değerlendirdi.

CHP’li Yalım, mazot litre fiyatının 25 TL’ye yaklaştığına dikkat çekerek, “Mazota gelen zamlar, minibüsçüler, taksiler, otobüsler, kuryeler, servisler ve okul servisleri başta olmak üzere ulaşımda sektöründe faaliyet gösteren firmaları çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Zarar ederek faaliyetlerini sürdüren firmalarımız, personel azaltmaya gidiyor. Akaryakıta gelen zam iğneden ipliğe her şeye yansımak durumunda. Bu durumda da bedeli yine halkımız ödüyor. Asgari ücretle yaklaşık 3 depo mazot alınabiliyor. Vatandaş nasıl geçinecek. Şehir içi ulaşımı sağlayan araçlar zararına ne kadar daha dayanabilecek. Fiyatlara gelen zamların bedeli halkı tükenme noktasına getirdi. Herkes mutsuz” dedi.

 

MAZOTTA 1 YILDA ARTIŞ YÜZDE 300

2021 yılı Mart ayında mazotun litre fiyatının 6,80 TL olduğuna dikkat çeken Yalım, “Bugün mazotun litre fiyatı 23 TL. Fark Yüzde 300. Asgari ücrete yapılan zam yüzde 50, memura yapılan zam Yüzde 30,5. Ulaşım sektörü kontak kapatırsa yaşam felç olur. Özellikle de büyükşehirlerde. Bu durumun önüne geçilebilmesi için destekleme yapılması gerekiyor. Ulaşım sektörüne ve çiftçilerimize ucuz mazot verilmeli. Zamlardan etkilenmemeleri gerekli düzenleme acilen hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu. Partisinin ve Millet İttifakının Uşak’taki durumunu değerlendiren Yalım, “Uşak’taki oy oranımız iyi bir seviyede ve elimizden geleni yapıyoruz. İktidar olduğumuzda Uşak zaten sıçrayacaktır. Genel anlamda ben objektif konuşmayı severim. CHP sol oylara sahiptir ve Kemal Kılıçdaroğlu geldikten  sonra biraz daha merkezileştik. Elbette kökümüz soldur ama içimizde milliyetçilik, devrimcilik, laiklik, devletçilik gibi 6 bileşenimiz var. Bizler bu ülkenin her vatandaşını kapsayan bir siyasetle uğraşıyoruz. Genel başkanımızla birlikte sadece sol gözlükle değil, her kesimi kucaklayan bir mantıktayız. Türkiye’de sol oy yüzde 33’tür ve yüzde 67 sağ oy vardır. Bu gerçeği saklamamız mümkün değil. Türkiye genelinde yüzde 30’unu alıyoruz ve bunlar 1 günde, 1 yılda veya 2 yılda olacak işler değil. İnsanlar artık yeni yeni bizim politikamıza adapte olmaya başladı. Bir günde yüzde 5 veya yüzde 10 artacak değildir. Sayın genel başkanımızın yaptığı bu geniş çaplı politikaların meyvesini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Biz millet ittifakının lider partisiyiz ve ben ilk önce ülkemizde yaşayan güvenlik görevlileri, memuru, hemşiresi ve din görevlisi dahil ve bizi izleyen tüm vatandaşlarımıza hepsini kucaklayacağımızı ve 3600’ü vereceğimizi ifade etmek istiyorum. Daha önce hükümeti sıkıştırdık ve bu ödemeler için konuyu Meclis gündemine getireceğiz. EYT’lilerin de hakkını savunacağız ve bunların haklarını teslim edeceğiz.  Bu arkadaşlarımıza haklarını vermeyen yöneticilerimiz, bir gün öldüğünde, öbür dünyada da cezalarını alacaklar. Gelen misafirlerimize haklarını verip, onların yabancı marka gözlüklerinin çerçevesini, kiralarını, kömürlerini, yiyeceklerini ödettiren ve misafirlikleri bittiği halde devam ettiren ve onlara vatandaşlık verenleri kınıyorum.” dedi. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.