Uşak Ufuk
16 Ağustos 2022 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalımdan bakana tepki
01 Şubat 2021 Pazartesi 01:11

Yalım'dan bakana tepki

Yalım'dan bakana tepki

Tütün alım fiyatları üzerinden Tarım ve Orman Bakanı’na seslenen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Sn. Tarım Bakanı, siz Türkiye’deki çiftçinin Tarım Bakanı değilsiniz” dedi.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslendi. Tütün üreticisinden tütünün 22 TL ile alınacak olmasına tepki gösteren Yalım, enflasyon oranını hatırlattı.

“TÜTÜNE 21 TL ÖDERKEN NEDEN BU YIL SADECE 22 TL ÖDÜYORSUNUZ”

Geçen seneki alış fiyatına göre sadece 1 lira zam yapılan tütün alım fiyatına ilişkin konuşan Yalım, “Tütün üreticisinin hakkı 22 TL olarak belirlendi. Ancak ülkemizde Sn. Ekonomi Bakanı’nın açıkladığı ve de tüm ülkenin bildiği enflasyon oranı, 2020 yılı, 14.6 olarak açıklandı. Peki bunun yanında, ben bunu soruyorum; Geçen yıl tütüne 21 TL öderken neden bu yıl sadece 22 TL ödüyorsunuz. 6 tane firmanın yetkisine bıraktığınızdan dolayı. Sn. Tarım Bakanı, siz Türkiye’deki çiftçinin Tarım Bakanı değilsiniz, bunu bu görevinizle yapmadığınızın altını çiziyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ YALIM, KÖY ENSTİTÜLERİ İÇİN MESAJ YAYINLADI

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, kapatılmasının 67. yılında Köy Enstitüleri için anma mesajı yayınladı.  Milli Şef İsmet İnönü’nün yönlendirmesi doğrultusunda dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un çabaları doğrultusunda kurulan ve büyük birçok nesle eğitim veren Köy Enstitüleri’nin kapatılışının üzerinden 67 yıl geçti. Kapanışın yıl dönümünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bir anma mesajı yayınladı. Yalım mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Eğitimsizliğe ve cehalete karşı verilen büyük savaşın en önemli adımlarından biri olan Köy Enstitüleri, sanattan, çiftçiliğe kadar birçok alanda öğrencilere eğitim vermiş, öğrencilere verilen eğitimin dışında köylerde yaşayan vatandaş da bu eğitimden yararlanmıştır. Bu etkin kurumların fayları ve işlevselliği kapanışından bu yana geçen süreye rağmen hala Dünya’nın farklı bölge ve şehirlerinde incelenmekte, kendi eğitim sistemlerine entegre edilmektedir. Bu noktada ülkemizde de çalışmalar yapılması, Cumhuriyetin geleceğe yürüyüşünde sağlam adımlar atmasına, üretimin yeniden canlanmasına ve birlik beraberliğin kuvvetlenmesine vesile olacaktır. Bugünün Türkiye'sinin temellerinin atıldığı, cehaletin bilim ve irfan ile ezildiği Köy Enstitüleri’nin kurulmasına vesile olan başta Milli Şef İsmet İnönü, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç olmak üzere, eğitim vermiş tüm öğretmenlerimizi ve çalışanlarımızı sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine giden yolu aydınlatan Köy Enstitüleri, bizlerin büyük bir değeridir.” HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.