Uşak Ufuk
23 Mart 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaren gecesine yoğun ilgi
13 Kasım 2018 Salı 08:42

Yaren gecesine yoğun ilgi

Uşak Belediyesi’nin kentte ilk inşa ettiği mahalle konağında yaren gecesi düzenlendi.

Uşak Belediyesi’nin kentte ilk inşa ettiği mahalle konağında yaren gecesi düzenlendi. Uşak Belediye Başkanı AK Partili Nurullah Cahan’ın da konuk olduğu yaren gecesinde altalı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Derya Gündoğdu ve dernek üyeleri ile birlikte yarenliğe ilgi duyan vatandaşlar yer aldı.  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı AK Partili Avukat Nurullah Cahan, “Karaağaç Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Mahalle Konağı'mızda, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması adına düzenlenen Baltalı Yaren Gecesinin misafiri olduk. Uşaklı aşıklarımızın sesinden yöresel türkülerimizi dinleyerek, otantik köy oyunlarımızı izledik. Böylesine güzel bir gecenin düzenlenmesinde emeği geçen Baltalı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Derya Gündoğdu'ya, dernek üyelerimize ve Baltalı köylü hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz” dedi. 

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI AK PARTİLİ AVUKAT NURULLAH CAHAN: YARENLİĞİ

GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAĞIZ

Yarenlik kültürünün devamı ve gelecek nesillere aktarılması için Uşak Belediyesi’nin kurumsal bazda tam destek vermeye devam edeceğini belirten Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan,  “Kendi öz kültürümüzü bu tür etkinliklerle yaşatmamız gerekiyor. Baltalı Yaren ekibimizde gayretli çalışmaları ile bu kültürün yaşatılmasında büyük bir rol oynuyor. Bizler el ele verdiğimiz sürece yarenliği, en üst mertebelere çıkaracağız. Dileğimiz, Uşak gibi yarenlik kültürünün yaygın olduğu bir kentten, yeni Aşık Veysellerin yetişmesidir. Bu vesileyle kültürel etkinliklerinin yaşatılabilmesi ve yeni nesillere aktarılabilmesi için desteklerimiz sürecek” dedi.

YARENLİK NEDİR? Uşak’ın Banaz İlçesinin başta Baltalı, Ahat ve Kızılcasöğüt olmak üzere birçok köyünde muhtarlığa ait köy odaları bulunmaktadır. Eskiden köy toplantılarının önemli gün ve gecelerin kutlandığı ve yarenliğin yaşatıldığı bu köy odalarının, yapılan etnoğrafik gözlem  ve incelemeler son rasında sadece Baltalı köyündekinin faal olarak kullanıldığı sonucuna varılmaktadır.  

Yine araştırma çerçevesinde son beş yıl öncesinde yarenlik toplantıları içerisinde türkü çalıp, söylemenin, oyun oynamanın, müziğin ağırlıklı olarak kullanımına pek rastlanılmıyor. 2005 yılından ve ondan önceki dönemde yarenlik toplantıları, sohbetten, deyişlerden, ibaret olduğu görüşmelerimin beni götürdüğü başka bir süreç. 2005 yılındaki baltalı köyünde yapılan toplantılarla müziğin yaren toplantılarında aktif olarak  kullanılmasına geçilmiş durumda. Yarenler düzenli olarak toplantılarını yaparlar. Düzenli olarak her on beş günde bir pazartesiyedenk gelen gün akşam saat 20:00 da  başlayan yaren toplantısı saat 22.00 gibi son bulmakta. Düzenli olarak yirmi ila 30 kişinin katıldığı bu yaren toplantılarında, hal hatır sormayla toplantı başlamakta. Bu deyiş seslendirilirken saz heyeti

de icralarını gerçekleştirmektedirler. Ancak yapılan müzik geri  planda kalıp öne çıkmaz. Performans sırasında bağlamalar dem tutarlar ve genelde kavalın yaptığı taksimle seslendiriciye eşlik gerçekleştirilir.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ