Uşak Ufuk
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yenilikçi iş fikirlerini konuştular
15 Ekim 2021 Cuma 08:00

Yenilikçi iş fikirlerini konuştular

Uşak Üniversitesi ve sanayiciler yenilikçi iş fikirlerini derinlemesine masaya yatırdı

Etkinlik süresince, deri, tekstil, malzeme, elektronik, yazılım, biyomedikal ve bilgi teknolojileri gibi farklı alanlardan toplam 79 proje sunumu yapılacağını aktaran Prof. Dr. Savaş, ‘‘Sizlere gösterdiğiniz ilgi ve katılımdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Proje pazarımız, özellikle projelerin alıcı bulması, yatırımcılarla buluşturulması, ticarileşme potansiyeli olan projelerin keşfedilmesi açısından faydalı olmaktadır. Dereceye giren projeler son gün açıklanacak olup ödül alan, almayan tüm projeler çalışmanın ve emeğin ürünüdür, her biri bizim için çok değerlidir. Bu çalışmaların artarak devam etmesini, üretkenliğin sürekli olarak artmasını diliyoruz. Başta etkinliğimizin paydaşları Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) ve Zafer Teknopark olmak üzere, ülkemizin önemli markalarından olan Vestel şirketine ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Etkinlik kapsamında sunulacak tüm projelere ticari bir değer olma yolunda başarılar diliyorum. Bu etkinliğe katılan tüm proje sahiplerini şimdiden tebrik ediyor, güzel ve verimli bir etkinlik geçirmenizi diliyorum.” şeklinde konuştu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü ve Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karakaş etkinliğin paydaşlarından biri olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu tür etkinliklerin akademisyenleri, sanayicileri ve öğrencileri bir araya getirerek üniversite-sanayi işbirliğini geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Karakaş, etkinliğe katılan tüm proje sahiplerine başarılar diledi.

Nitelikli Büyüme Önemli

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Selim Kandemir etkinlikte yaptığı konuşmada, günümüzde nitelikli büyümenin bilgi ekonomisi ve inovatif ürün geliştirme ile mümkün olduğuna dikkat çekerek AR-GE faaliyetlerine yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Bu tür etkinliklerin üniversite-sanayi ortaklığında proje çalışmalarını arttırdığını söyleyen Kandemir, etkinliğin Uşak ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diledi. Kandemir, “Dünya covid-19 gibi bir sınavı veriyor. Ülkemizde ve ilimizde de hastalığın yayılımı son dönemlerde artış eğiliminde…İçinde bulunduğumuz bu zorlu ve bir dizi gerekliliği beraberinde getiren salgın döneminde, teknolojinin ve yeniliklerin önemi bir kez daha anlaşıldı.Bu dönemde bilginin ne kadar büyük bir değerinin olduğunu daha net fark ettik. Sadece bizim gibi kurumlar değil, normal sokaktaki insan da bilginin ve teknolojinin neleri değiştireceğini gördü. Çağın yeniliklerine kapalı kalmanın ve kendini yenileyemeyeninde ne gibi sıkıntılar yaşadığını daha net gördük. Salgının en yoğun yaşandığı dönemlerden itibaren teknolojiye yatırım yapan ve özellikle telekomikasyona ağırlık verenler, kat be kat büyüdüler. Silikon Vadisi’nde kurulan ve bir çoğu start-up olan şirketler, bir çok ülkenin varlıklarından daha değerli durumdalar.Pandemi süreci hiç yaşanmasa da teknolojiye yatırım yapan ülkeler ve şirketler kazanmaya devam edeceklerdi.Çünkü, covid-19 kesin olarak çözülse dahi, önümüzde dünya genelinde yaygınlaşması beklenen endüstri 4.0. var. Endüstri 4.0, insanın üretimi sadece bilgisiyle kontrol etmesi anlamına geliyor ve ilerleyen dönemlerde bilgiye yatırım yapanların kazanmaya devam edecekler.Bu bağlamda, sizlerden beklentimiz yeni üretim modellerine göre eğitimlerinizi şekillendirmenizdir. Hangi alanda eğitim görüyorsanız görün, iş sahanızla ilgili yenilikleri şimdiden takip edin ve kendinizi çağın koşullarına ve geleceğe hazırlayın.” diye konuştu. 

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ise Uşak Üniversitesi, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) ve Zafer Teknopark işbirliği ile düzenlenen ve bu yıl ikincisi düzenlenen AR-GE ve Tasarım Proje Pazarının hayırlı olmasını temenni ederek, tüm katılımcılara çalışmalarında başarılar diledi.

Nil, “Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) Tasarım Merkeziyle Çalışmalarımız Artarak Devam Edecek.”

Açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacı Vestel Elektronik A.Ş. AR-GE Müdürü Dr. Metin Nil, ‘‘Elektronik Sektöründe Dijitalleşme ve Sürdürebilirlik’’ konulu bir sunum yaptı. Özel sektör, akademi, STK’lar, araştırma enstitüleri olmak üzere tüm paydaşların sürdürebilirlik strateji haritalarını belirlemeleri gerektiğine vurgu yapan Dr. Nil, sunumunda ayrıca Vestel’in AR-GE çalışmalarını anlatarak, startup firmalarına ve öğrencilere verilen desteklerden bahsetti.

Uşak Üniversitesini ve Teknoloji Transfer Ofisini çalışmalarından dolayı kutlayan Dr. Metin, ‘‘Vestel olarak Uşak Üniversitesi Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) Tasarım Merkezi ile de çalışmalarımız olacak. Buradan başta Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş olmak üzere akademisyenlerimize, öğrencilerimize ve proje sahiplerine çalışmalarında başarılar diliyorum.’’ dedi. Çevrimiçi olarak üç gün sürecek etkinlikte; akademisyen, sanayici ve öğrencilerin yapılacakları proje sunumlarının ardından, 15 Ekim Cuma günü sonuçlar açıklanacak. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.