Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YEP UMUT VERDİ
01 Ekim 2020 Perşembe 07:04

YEP UMUT VERDİ

YEP UMUT VERDİ

YENİ EKONOMİK PROGRAM, REEL SEKTÖRE UMUT VE MORAL VERDİ

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi S. Selim Kandemir, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, yeni ekonomi programını değerlendirdi. 

Dengelenme, yeni normal ve yeni ekonomi temalarıyla açıklanan programın önümüzdeki 3 yıllık dönem için önemli olduğunu ifade eden Kandemir, girişimcilik, teknoloji ve yüksek katma değerli üretimin ön plana çıkmasının reel sektör açısından sevindirici olduğunu belirtti.  KOBİ’ler nezdinde reel sektörün desteklenmeye devam etmesinin kalkınma adına önemine dikkat çeken Kandemir, “Ülkemizin 100. Yıl için hazırlanan bir yol haritası niteliğindeki, yeni ekonomi programıyla, 2021-2023 yılı için yüzde 5 ve üzerinde büyümenin hedeflenmesi, covid-19 nedeniyle sancılı günler yaşayan reel sektör için umut ve moral vermiştir.  Mali disiplin ve reel sektöre destek vererek hazırlanan yeni ekonomik program, ülkemizin 2023 hedefleri açısından önemlidir. Bu bağlamda, iş insanları ve sanayiciler olarak, ülkemizin hedefleri doğrultusunda ilerlemesi için çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.  Kandemir, “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programında (YEP) ekonomideki durum ve küresel gelişmeler doğru tespit ve teşhis edilerek gerçekçi tedbirler ve hedefler ortaya konulmuş durumda.  

Programda özel sektörün öne çıkarılarak girişimciliğe, teknolojiye, yüksek katma değerli yurtiçi üretime odaklanılmış olmasıyla, program döneminde (2021-2023) yüzde 5 ve üzerinde yüksek büyümenin hedeflenmesi özel sektörümüze heyecan ve moral vermiştir. Reel sektörü, KOBİ’leri, üreticileri ve yatırımları destekleme yönündeki adımların devam edecek olmasını da ayrıca memnuniyetle karşılıyoruz.  Planlanan adımların Türkiye'yi Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023'e hazırlayacak bir yol haritası görevi üstlenerek yeni normale dönüş ve uyum için yol gösterici olacağını, böylece güçlü ve istikrarlı büyüme sürecine geçiş sağlayacağını düşünüyoruz. 

Tüm dünyada sıkıntılı bir süreç yaşandığı bu dönemde, programın önümüzü daha net görmemizi ve ekonomik aktiviteye ivme sağlayacağına, ülkemizi küresel ölçekte öne çıkaracağına inanıyoruz. Türkiye inşallah bu süreçte kararlı bir şekilde hayata geçireceği değişim ve dönüşümle yılda ortalama yüzde 5 büyüyen, enflasyonunu kademeli olarak düşüren, cari dengesinde önemli bir başarı elde ederek finansal istikrarını güçlendiren, istihdamını artıran, daha rekabetçi, daha yüksek katma değerli, daha güçlü bir ekonomi haline gelecektir. Bizler de Türk iş dünyası olarak ülkemizin hedefleri doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.  BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.