Uşak Ufuk
19 Şubat 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerel seçimlerin Kasım 2018’de yapılacağı konuşuluyor
03 Temmuz 2018 Salı 09:18

Yerel seçimlerin Kasım 2018’de yapılacağı konuşuluyor

24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yapıldı ve sandıktan yüzde 52’lik oyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktı.

24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yapıldı ve sandıktan yüzde 52’lik oyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Yine milletvekilliğinde TBMM’nin yüzde 50’sinin altında kalan AK Parti grubunun, MHP’yle birlikte hareket etmesi düşünüldüğünde, salt çoğunluğu bulduğu görüldü. 

24 Haziran seçimlerinin ardından gündeme erken yerel seçim geldi. Normal şartlarda Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimlerin önümüzdeki Kasım ayında yapılacağı, Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı. 

Erken yerel seçime, yeniden güven tazeleyen AK Parti Grubu’nun yanı sıra, diğer siyasi partilerin de sıcak baktığı konuşuluyor. Dün Cumhuriyet Gazetesi’nden Mahmut Lıcalı’nın yaptığı kulis haberde söz konusu duruma yer verilirken, bugün de Birgün Gazetesi’nden Hüseyin Şimşek, benzer bir haber yaptı. Birgün Gazetesi’ndeki haberde, “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimleri öne çekerek Kasım’da yapmayı planladığı öne sürülüyor. Kulislere göre muhalefetin karara destek verme ihtimali yüksek” bilgiyi paylaşıldı. 

Haberde, şu ifadelerde dikkat çekti: “AK Parti ve MHP’nin yerel seçimleri bu yılın Kasım ayına almasının önündeki en büyük engel ise Anayasa değişikliği olarak gösteriliyor. Yerel seçimlerin erkene alınması için yeni sistemde 400 milletvekilinin onayı ile Anayasa değişikliği yapılması gerekiyor. Ancak kesin olmayan sonuçlara göre milletvekili sayıları 344’de kalan ittifakın yerel seçimlerin erkene alınması için en az 56 milletvekilinin daha desteğine ihtiyacı bulunuyor. Ancak muhalefet partilerinin iktidardan gelecek erken seçim teklifine “Hayır” demesinin siyaseten mümkün olmadığının altı çiziliyor”. 

UŞAK’TA DA YEREL SEÇİMLERİN ERKENE ALINMASINA DAİR BEKLENTİ VAR

Öte yandan Uşak yerelinde de seçimlerin öne alınacağına dair düşünce oldukça yoğun bir şekilde konuşuluyor. Seçimlerin öne alınmasıyla siyasetin önümüzdeki günlerde ısınacağı ve aday adaylarının isimlerini açıklayacakları ifade ediliyor. Yine en yoğun aday adaylığının AK Parti’de olmasıbeklenirken, diğer siyasi partilerin de gerekli çalışmaları yapacakları ifade ediliyor.  ÇİĞDEM ARASLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ