Uşak Ufuk
26 Haziran 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerelde Ak Parti ve Mhp ittifakı olmayacak! net açıklama!
26 Ekim 2018 Cuma 08:56

Yerelde Ak Parti ve Mhp ittifakı olmayacak! net açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimde ittifakla ilgili önemli bir açıklama yaptı ve MHP'ye "Herkes kendi yoluna" mesajını verdi.

HABER ANALİZ: ALİ ARASLI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimde ittifakla ilgili önemli bir açıklama yaptı ve MHP'ye "Herkes kendi yoluna" mesajını verdi. Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ali Araslı 1 Ekim 2018 Pazartesi günü kaleme aldığı, "AK Parti ve MHP'nin yerel seçim ittifakı buz dolabına kaldırılabilir..." başlıklı yazısında ittifakın bu dönem mümkün görülmediğini dile getirmişti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HERKES KENDİ YOLUNA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimde MHP ve AK Parti ittifakı için önemli bir açıklama yaptı. Erdoğan, "Artık bu tür meselelerdeki görüş farklılıklarımızın cumhur ittifakına gölge düşürmesine fırsat vermemeliyiz. Biz cumhur ittifakını ülkemizdeki son yıllardaki kazanımlarından biri olarak görüyor ve geleceğe taşımak istiyoruz. Biz, bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık, olmayız. Yerel seçimlerde madem ki biz yolumuza diyorlar, biz de herkes kendi yoluna deriz" dedi.

BUZDOLABINA ALINIYOR

Söz konusu durumla ilgili daha önce bir analiz yapan gazetemiz yerel seçimde ittifakın buzdolabına alınacağını ifade etmişti. usakport.com'da 28 Eylül günü yayınlanan yazıda; "MHP'nin tabanında ciddi kopmalar oldu ve İYİ Parti hatırı sayılır ölçüde bir oy böldü.             Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli'nin "İstanbul'da aday çıkarmayacağız" açıklamasını bir nezaket olarak yorumladı.  Bazı illerde aday çıkarmama düşüncesini doğru bulmadığını da ifade etti. Erdoğan, "Ama piyasada konuşulan şeyler falan bunlar siyasette olacak şeyler değil. (Aday göstermeme konusu mu?) Her siyasi partinin ilkeleri vardır. AK Parti şu anda bir numaralı parti. Türkiye’de gerek milletvekili sayısı gerek oyuyla konumu, yeri belli olan bir siyasi parti. Son seçimlerde birinci olduğumuz yerde aday çıkarmamayı nasıl anlatırım tabanıma? Seçmen tabanı küserse toparlayamazsınız" sözleriyle bir anlamda ittifakın yerel seçimler için pek mümkün görülmediğinin de sinyalini verdi.  

  İttifakı yerelde pek mümkün görmüyorum, çünkü iş sadece belediye başkanlarını seçmekle bitmiyor. Yerelde belediye meclis üyeleri, il genel meclisi gibi unsurlar da yer alıyor.   Ayrıca küçük ölçekteki belediyelerde ittifakın nasıl sağlanacağı da en çok düşündüren konuların başında geliyor.  İlerleyen günlerde yerelde ittifak konusu buz dolabına kaldırılırsa şaşırmayın..." analizini yapmıştı... 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ