Uşak Ufuk
24 Ekim 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yılın ahisine plaket verdi
23 Eylül 2019 Pazartesi 07:15

Yılın ahisine plaket verdi

Yılın ahisine plaket verdi

Ahilik Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Akşam saatlerinde mehteran ve halk oyunları gösterisinin ardından Atapark'ta kutlama programı yapıldı. Programa Vali Funda Kocabıyık, Milletvekili Mehmet Altay, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, protokol üyeleri, esnaf odaları başkanları ve vatandaşlar katıldı.Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Atalay Savaş, ahiliğin önemine değinirken, hafta boyunca renkli etkinlikler düzenledikleri belirtti.

 

 günümüze ve gelecek kuşaklara, 

ahlaki ve felsefi prensipleriyle

ışık tutmaya devam edecektir

Vali Funda Kocabıyık ise konuşmasında ahiliğin önemine değinerek  "13. yüzyılda temelleri atılan Ahilik geleneği Anadolu'da birlik, beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiş, asırlar öncesinden günümüze ve gelecek kuşaklara, ahlaki ve felsefi prensipleriyle ışık tutmaya devam edecektir" dedi. Vali Funda Kocabıyık konuşmasına şöyle devam etti, "Ahilik Teşkilatı, Anadolu ve Balkanların Türkleşmesinde önemli rol oynamış, sahip olduğu ilkelerle  birçok farklı milletin sevgisine ve övgüsüne mazhar olmuştur.  Üretimde kalitenin, sanatta estetiğin, insanlar arası ilişkilerde saygı ve sevginin, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın esas alındığı Ahilik geleneği, çalışkanlık, güvenirlik, cömertlik, yardımlaşma ve dayanışma temelli iktisadi, sosyal ve kültürel, iş ve ahlak ilkeleri ile 2023 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye'nin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir”.

 

 Vali Funda Kocabıyık,  yılın ahisi 

Muhammet Akşehirli'ye kaftanını 

giydirerek plaket takdim etti

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Geçmişte Ahilik teşkilatında yaşatılan tüm bu değerler ve ilkeler bütünü günümüzde esnaf ve sanatkâr kuruluşlarında yaşamaya devam etmektedir. Aynı ilke ve değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılmasını sağlamak için sanayi, üretim ve ticari faaliyetin ara eleman ihtiyacını karşılayan mesleki eğitim okullarına hak ettiği önem ve desteğin verilmesi, günümüz teknoloji ve üretim standartlarının gerektirdiği bilgi ve tecrübeyle donatılması büyük önem arz etmektedir.” Konuşmaların ardından Vali Funda Kocabıyık,  yılın ahisi Muhammet Akşehirli'ye kaftanını giydirerek plaket takdim etti. Meslekte 40 yılını doldurmuş esnaflara plaketlerinin verilmesinin ardından halk konseri ile etkinlik son buldu. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.