Uşak Ufuk
15 Ocak 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YILIN AHİSİNİ AĞIRLADI
20 Eylül 2019 Cuma 08:40

YILIN AHİSİNİ AĞIRLADI

YILIN AHİSİNİ AĞIRLADI

Vali Funda Kocabıyık, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Uşak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Atalay Savaş, oda başkanları ve yılın ahisi Mehmet Akşehirli’yi makamında kabul etti. Kabulde konuşan Vali Funda Kocabıyık Ahilik geleneğinin; Anadolu'da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük ettiğini ifade ederek, ahlaki ve felsefi prensipleriyle gelecek kuşaklara da ışık tutmaya devam edeceğini kaydetti. 

Ahilik teşkilatının Türk kültür ve medeniyetinin en köklü teşkilatlarından biri olduğunu belirten Vali Funda Kocabıyık, “Ahilik, Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden ve yerleşik hayata geçen Türk boylarına mesleki eğitim vermenin yanında ahlaklı bir ticaret anlayışını topluma kazandırma ve yaygınlaştırmada çok önemli katkılar sunmuştur. Günümüzde teknolojik  gelişmelerle birlikte çoğu mesleklerin kaybolduğu veya kaybolmaya yüz tuttuğu görülmektedir. Ahilik felsefesi, kaybolan meslekleri geri getirmenin değil, her yerde ve her çağda ortaya çıkan tüm meslek kollarında  ve sanatsal alanlarda bu felsefenin ilkelerini hâkim kılmanın vasıtasıdır. İçinde bulunduğumuz haftada çeşitli etkinliklerle kutladığımız Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum” dedi. 

Uşak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Atalay Savaş ise, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Ahilik kültürünün yaşatılması ve bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması için birlik olarak faaliyetlerine devam edeceklerini ifade etti. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.