Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ZAFER HAVALİMANI BEKLENENİ VEREMEDİ
11 Aralık 2019 Çarşamba 07:17

ZAFER HAVALİMANI BEKLENENİ VEREMEDİ

ZAFER HAVALİMANI BEKLENENİ VEREMEDİ

Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın ortak kullanımı için açılan ve beklenen yolcu kapasitenise ulaşamayan Zafer Havalimanı, hezimet olarak görülüyor. Konuyla ilgili bugün Sözcü Gazetesi'nden Başak Kaya'nın "Zafer ‘hezimet’ oldu" başlıklı haberde, 2012'den 2018 yılına kadar havalimanını yapan ve işleten şirkete 5 milyon euro ödeme yapıldı. Ayrıca 3 kentin toplam nüfusu olan 1 milyon 600 bin kişinin 1 milyon 236 bini için de şirkete uçuş garantisi verildi. Fakat şimdiye kadar garanti edilen yolcunun sadece yüzde 5'i Zafer Havalimanı'nı kullandı. Yer seçimi yanlış yapılan Zafer Havalimanı, Uşak'taki mevcut havaliamın için de sürekli olarak bir tehdit unsuru oluşturdu. Uşak'ta ne zaman uçuşlar iptal olsa, 'Nasıl olsa Zafer Havalimanı' var argümanı ortaya atıldı. 

 

UŞAK'TAN KULLANIM ÇOK AZ!

Ayrıca Uşak'tan Zafer Havalimanı'nı kullanım da beklenenin altında oldu. Çünkü, İstanbul'a seyahat edecekler, havaalanında kaybettikleri yaklaşık 2 saat zamanı da hesaba katarak, 2 saat daha yolu göze alarak kendi otomobillerini kullanıyor. Yine Kütahya ve Afyonkarahisar'da yaşayanlar için de aynı mantık söz konusu. 

 

ZAFER HAVALİMANI HAKKINDA

 ŞU BİLGİLER MEVCUT

Öte yandan Zafer Havalimanı’nın resmi internet sitesi üzerinden şu bilgiler veriliyor: “ Zafer Havalimanı Afyon-Uşak-Kütahya illerinin Hava Ulaşım sorununu çözmek üzere projelendirilmiştir.

• Söz konusu ihaleyi IC İÇTAŞ 29 yıl 11 ay işletim süresi vererek ihaleyi kazanmıştır.

• Görevli Şirket; yatırımı 36 ay süre yerine, 18 aylık kısa bir sürede tamamlamıştır.

• Görevli şirket ile DHMİ Genel Müdürlüğü arasında Uygulama Sözleşmesi imzalanarak, 21.04.2011 tarihinde yer teslimi yapılmıştır.

• 25 Kasım 2012 tarihinde Sn. Başbakan’ ımızın da katıldığı törenle Zafer Havalimanı hizmete açılmıştır.

• Kara tarafında 17,620 m2 kapalı alan sahip iç ve dış hatlar terminalinde 19 adet Check-In kontuarı , 4 adet pasaport bankosu, iç ve dışhatlarda toplam 4 adet çıkış kapısı, yeme içme üniteleri, sağlık, bebek bakım, yöreye has ürünlerin ve el sanatlarının satışa sunulduğu hediyelik eşya mağazaları, 3 adet araç kiralama açılmıştır. Duty-Free mekanları posta hizmetleri ve 1 adet banka şubesi açılacaktır.

• Zafer Havalimanı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılan 29. Havalimanıdır. Ayrıca yine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce Engelsiz Havalimanı kuruluşu olarak ruhsatlandırılan 10.Havalimanı ve Yurt dışı uçuşların gerçekleşebilmesi için gerekli olan B Sınıfı Havalimanı Sertifikası alan bir Havalimanıdır.

• Havalimanımızda her türlü şartlarda ve olumsuzluk durumunda; Kuru kimyevi tozlu, Su Köpük sistemli Yangın Söndürme araçları, Karla Mücadele Araçları ve pist frenleme ölçüm cihazları tam teşekküllü olarak hizmet vermektedir.

• Ayrıca sağlık hizmetleri için Ambulans ve teknik ekiplerde mevcuttur.”

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.