• BIST 5.005,30
  • Altın 1075.667
  • Dolar 18.6377
  • Euro 19.6256
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 2 °C

20 BİN TL NEREDE?

20 BİN TL NEREDE?
CHP'li İl Genel Meclisi üyeleri, vali özel kalemine ayrılan parayı sert bir dille eleştirdi...

 Aydın İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarının dün gerçekleşen oturumunda “Aydın'ın tarım ürünlerinin tanıtımına büyük katkı sağlayan köylerdeki festivallerin desteklenmesi” için 2010 bütçesine konulmasına karar verilen 20 bin TL'nin bütçeye konmadığı yönündeki iddialarla ilgili olarak yaşanan tartışmalar damgasını vurdu.

İl Genel Meclisi Başkanı Akan Evren başkanlığında gerçekleşen oturumda İl Genel Meclisi Üyeleri Semra Konaklı, Mustafa Baştuğ, Ahmet Akşit, Cavit Ancın, Hikmet Acar, İsmail Hakkı Eser ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Hayri Güleç'in imzalarıyla verilen önergede şu ifadelere yer verildi: “7 Ağustos 2009 tarihinde meclise verdiğimiz önerge ile gündeme gelen ve oybirliğiyle Plan Bütçe Komisyonu'na sevk edilen ve Eylül 2009'daki Meclis toplantısında okunan komisyon raporunun yine oybirliğiyle onaylanan kararında, Aydın ilimizde gerçekleşen tarımsal ürünlerimizin tanıtımına katkıda bulunan ‘festivallerin’ desteklenmesi için bütçe döneminde 20 bin TL Ayrılması kararı alınmıştı. Bütçe çalışmalarının yoğunluğu içerisinde bu fasılda para ayrılmadığı tespit edilmiştir. Bu paranın yedek ödenekten ayrılmasını talep ediyor, saygılar sunuyoruz”

“20 BİN TL NEREYE GİTTİ MERAK EDİYORUZ”
Önergeyle ilgili olarak söz alan Semra Konaklı, 7 Ağustos 2009 tarihinde ürünlerini tanıtan, ekonomiye katkıda bulunan, birlik beraberliği sağlayan köylerin festivallerine destek vermek amaçlı bir önerge verdikleri hatırlattı. Önergenin İl Özel İdare ve Plan Bütçe Komisyonu'na havale edildiğini kaydeden Konaklı, “Eylül 2009'da ise komisyon raporunda bu uygun görülmüş ve 20 bin TL ayrılması, hatta önümüzdeki senelerde daha da artırılarak desteklenmesi kararı alınmıştı. Meclis de bunu oybirliğiyle kabul etmişti. Muhtarlarımız bunu duyduktan sonra başvuruda bulunduklarında, ne yazık ki böyle bir paranın ayrılmadığı onlara bilgi olarak verilmiş. Bunun üzerine bir araştırmaya girdik tabii ki. Bu paranın nereye gittiğini çok merak etmekteyiz” dedi.

‘KÖYLERE GİTMESİ GEREKEN PARA ÖZEL KALEME AKTARILMIŞ’
Tarım ürünlerini tanıtan köylerdeki festivallere aktarılması gereken paranın nerede olduğunu ve bu konunun araştırılması gerektiğini dile getiren Semra Konaklı, “Benim duyumlarıma göre ki bunu özellikle de söylemek istiyorum, Aydın Valiliği Özel Kalem'in tören ve merasimler kısmına gittiğini duydum. Bunu Sayın Valimizle de görüştüm telefonda. Sayın Valimiz de bundan haberi olmadığını belirterek konuyu not aldı. Fakat daha sonrasında bu yine gerçekleşmedi. Hatta ben valimize 'Sayın valim, o para köylerimizin, lütfen bize geri verin' demiştim. Ama hala daha bu gerçekleşmedi. Burada önerge vermek, oybirliğiyle kabul etmek, bunlar mesele değil. Önemli olan bunların gerçekleşmesidir. Onun için biz gene, merkezdeki meclis üyelerimizle, plan bütçe komisyon başkanımızla birlikte tekrar önerge vermeyi uygun gördük ve bu önergeyle yedek ödenekten 20 bin TL ayrılmasını özellikle talep ettik. Encümen kararlarını araştırmakla sorumlu Hasan Yavuz arkadaşım da eminim ki bunu çok iyi araştıracaktır. Hepinizin bilgisi olması gerektiğini düşünerek söz aldım” şeklinde konuştu.

20 BİN TL’NİN NEREYE GİTTİĞİ ARAŞTIRILACAK
“Aydın'ın tarım ürünlerinin tanıtımına katkı sağlayan köylerdeki festivallerin desteklenmesi için” 2010 bütçesine konulmasına karar verilen 20 bin TL'nin bütçeye konmamış olmaması Aydın İl Genel Meclisi toplantısında tartışmalara neden oldu. Köylere aktarılması gereken paranın nereye gittiğinin Encümen ve Meclis Kararları Araştırma Komisyonu tarafından araştırılarak Pazartesi günü yapılacak olan Haziran ayı son oturumunda açıklanacağı bildirildi.

Toplantıda görüşmelerin ardından paranın araştırılması ve 20 bin TL’nin festival yapan köylere verilmesi ile ilgili önerge oybirliğiyle kabul edildi.

 
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.