• BIST 4.977,64
  • Altın 1066.49
  • Dolar 18.6255
  • Euro 19.4613
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 4 °C

Ali Erdoğan'a seçim mesajı

Ali Erdoğana seçim mesajı
Ali Erdoğan'a seçim mesajı

İYİ Parti Uşak İl Başkanı Şener Toköz, 1999-2004 ve 2009-2014 dönemlerinde Uşak Belediye Başkanlığı yapan Ali Erdoğan’ın partisinden aday olup olmayacağı ile ilgili soruya yanıt verdi. İYİ Parti Uşak İl Başkanı Toköz, anketler, teşkilatın temayülü ve üyenin isteğine göre aday belirlediklerini belirterek, “Ali Erdoğan bu kente hizmet etmiş. Aday olması noktasında, şu veya bu diyemeyiz. Bizim bir partimiz var ve sistemimiz var. Biz aday adaylarını alıyoruz ve bir temayül yoklaması yapılıyor. Sonra üyeye gidiyoruz ve üye istiyorsa ve sonra çıkıyor. Şu olmaz, bu olur veya bu olmaz demiyoruz” dedi.

İYİ Parti Uşak İl Başkanı Toköz, İbrahim Ethem Karahan’ın ““Şehir Konuşmaları” isimli programında açıklamalar yaptı. Toköz, “Bizim 1 vekil çıkaracağımızla ilgili siz burada ne yapıyorsanız, önemli olan teşkilatın ne yaptığıdır. Biz Muhammet Gür’le yani adayımızla beraber iyi oy aldık. Belediye başkanlığı farklıdır. 2014’te MHP 37 bin oy aldı ve CHP 27 bin oy almıştı. Seçmen yerelde ve geneldeki kanaatini farklı kullanabiliyor. Milletvekilliğinde vatandaş dinamiklere bakıyor. Merkez siyasetin ne taahhüt ettiği de önem taşıyor. Bizde şöyle bir rehavet yok. Biz 4 anket yaptık ve yüzde 35 bandındayız” dedi. “Siyaseten seçim cepte derseniz kaybedersiniz. Biz yerel seçimi de kaybetmiştik” diyen Toköz, bunun sebeplerini şöyle anlattı: “Sayın Cumhurbaşkanının 4 gün kala mı ne gelmesi de etkili oldu. Belediyenin borçları var ve İYİ Parti de bunun altından kalkamaz ve biz Mehmet Çakın’a destek olacağız demişler. Vatandaştan da böyle bir şey de geldi. Şöyle de bir durum var ve Ankara’dan gelen her hangi bir para yok. Satıyorlar ve bunu Muhammet Gür ve ekibi de yapardı. Aday çok önemli, hem teşkilatın hem de vatandaşın içine sinmesi lazım.” Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında konuşan Toköz, “Bugün, kanunun gerektirdiği prim ödeme gün sayısını doldurduğu hâlde; yaklaşık üç milyon vatandaşımız yaş sınırına takıldığı için emeklilik haklarına sahip olamıyor. 4,7 milyon çalışanımız ya da geçmişte çalışmış olan vatandaşlarımız ise hâlihazırda EYT mağduru. Peki neydi bu kanun? 4447 sayılı kanun öncesinde kadınlarda 20, erkeklerde 25 çalışma yılını dolduran ve 5.000 iş günü çalışan her emekçimiz emeklilik hakkına erişebiliyordu. Oysa 4447 sayılı kanun ile bu şartlar ciddi anlamda ağırlaşırken; emeklilik hakkı da zulme dönüştü. Bu düzenleme, kademeli bir geçişle; kadınlarda 40-58, erkeklerde 60’a varan yaş sınırı ve 7.000 iş gününü doldurmak mecburiyetiyle yeni bir emeklilik kriter seti öngördü ve adaletsiz bir sistemle adil bir emeklilik sistemi isteyen milyonlarca vatandaşımızı mağdur etti” dedi.

“Aslında bekledikleri düzenleme; bir sosyal yardım değil, haktı.Biz soruna 4 temel ilke çerçevesinden bakıyoruz” diye Toköz, şöyle devam etti: “Birinci ilkemiz; hakkaniyetin tesisi. Yani EYT’liler grubu içerisinde yeni bir adaletsizliğe neden olunmaması. Bunun için 4,7 milyon insanımızın, tamamının yararlandığı adil bir düzenleme öneriyoruz. İkinci ilkemiz; EYT düzenlemesine bakış açımızda gizli. Biz EYT sorununu çözmeye bir sosyal yardım olarak değil, oluşan bir hak kaybının giderilmesi olarak bakıyoruz. Üçüncü ilkemiz; nesiller arası adaleti sağlamaktan geçiyor. Yani bu düzenlemeyi kamu maliyesinin ve sosyal güvenlik dengesinin sürdürülebilirliği üzerine kuruyoruz. Dördüncü ve son ilkemiz ise basitlik ve anlaşılabilirlik. Bu çerçevede yapacağımız EYT düzenlemesinde öngörülen koşullardan yararlanmak için herhangi bir başvuru süre sınırı koymuyoruz. Böylelikle İYİ Parti iktidarında prim gün sayısını doldurmak kaydıyla EYT’li olan 4,7 milyon insanımızın tamamı süreç içerisinde geçiş dönemi emeklilik imkânından yararlanacak. Bu düzenleme bütüncül bir perspektifte mali etkileri analiz edilen bir düzenleme olacak. Dönem içerisinde gerekli mali kaynaklar sağlanarak Geçiş Dönemi Emekliliği düzenlemesinin finansmanında kullanılacak. Bu sayede sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliği zedelenmeyecek. EYT çözüm planımızın yıllık maliyeti; geçmediğimiz köprüler, kullanmadığımız yollar, gitmediğimiz hastaneler, binmediğimiz uçaklar için yandaşlara ödenen hazine garantilerinin yıllık yükünden daha az olacak. Geçiş dönemi olarak tanımladığımız bu düzenlemeyi Merkezi Yönetim Bütçesinden finanse edeceğiz. EYT Çözüm Planı’mızın ortaya çıkaracağı maliyet oluşturacağımız ilave kaynaklarla yönetilebilir olacak. Böylece sosyal güvenlik dengesi üzerinde yıkıcı bir etki doğurmamasına da hassasiyet göstereceğiz. Geçiş Dönemi Emekliliği haklarından istifade eden vatandaşlarımızın bu haktan yararlanmaları iş gücü piyasasında kalmalarına engel teşkil etmeyecek. Bu düzenlemeyle EYT’li vatandaşlarımız geçiş dönemi içerisinde sabit bir gelir akışına kavuşacak. Ayrıca devletin sağlık imkânlarından tıpkı diğer emekliler gibi hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın yararlanacak. İYİ Parti iktidarında Geçiş Dönemi Emeklilik Düzenlememizle; EYT sorununu tarihin tozlu raflarına kaldıracağız!Kazanılmış haklarından mahrum bırakılan EYT’lilerin mağduriyetine biz son vereceğiz” dedi. HABER: HALİL ASLAN

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.