• BIST 8039.18
  • Altın 1680.862
  • Dolar 27.1357
  • Euro 28.8574
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C

Başbakanlar'dan cesur adım.

Başbakanlardan cesur adım.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 bakan ile birlikte Atina'ya yaptığı tarihi ziyarete Türk - Yunan İş Forumu'na İzmir Ticaret Odası'nın yıllardır ısrarla dile getirdiği talepleri damgasını vurdu
 
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş; "Vizeden silahsızlanmaya, adalarda laboratuvar kurulmasından ticaretteki engellerin kaldırılmasına kadar pek çok alanda isteklerimizin yerine geleceğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina Gezisi'ne 20 kişilik Egeli oda başkanı ve İzmirli işadamları heyeti ile katılan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, iki ülke ilişkilerinde milat niteliğinde olan tarihi bir toplantıya katılarak katkı yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
 
1992'den bu yana dile getirdikleri pek çok konunun 22 anlaşma imzalanan bu zirvede hayata geçtiğini belirten Demirtaş; "Bunların başında silahsızlanma, Ege'de savaş uçaklarının uçmasına son verilmesi geliyor.
 
Biz Oda olarak 10 yıldır Ege'de savaş uçakları uçmasın kampanyasını yürütüyoruz. Bu kampanyamız, Ege'de uçakların bomba yüklü uçmaması talebimiz zirvede yanıt buldu. Artık uçaklar bomba yüklü uçmayacak, silahlar azaltılacak. Global ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren iki ülke de, silahlanmaya ayırdıkları kaynaklarını, savunma harcamalarını eğitime, ekonomiye ayırabilecek."

PAPANDREU'DAN VİZE AÇILIMI
Yıllardır iki ülke arasındaki ticaretin gelişiminden dostluğun güçlendirilmesine kadar her alanda vize engeliyle karşılaştıklarını hatırlatan Demirtaş; şunları söyledi: "Her yerde bıkmadan usanmadan vize kaldırılsın, kısa süreli ziyaretlerde vize istenmesin dedik. Zirvede Sayın Papandreu yeşil pasaporta vize istenmeyeceği müjdesini verdi.
 
Normal mavi pasaport sahipleri de kısa süre sonra 1 veya 3 gün vizesiz olarak Yunanistan'a girebilecek. Sayın Papandreu, bu konuyu AB nezdinde bizzat takip edeceğini söyledi.
 
2001 yılında Samos'ta düzenlediğimiz Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları Ekonomi Zirvesi'nde o dönem Dışişleri Bakanı olan Sayın Papandreu Yunanistan dışındaki ülkelerden alınan Schengen vizesi ile de Yunanistan'a girilmesi konusunda bir gün içinde karar alarak çok önemli bir adım atmıştı. Şimdi 2. Vize açılışımını yapmış oldu. Yeni kararlar ile Ege Kıyıları ile Ege Adaları arasındaki ilişki çok daha güçlenecek. Karşılıklı olarak turizmimiz canlanacak."

TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGEL KALKACAK
Yunanistan'ın yaşadığı son ekonomik krizle birlikte Türkiye - Yunanistan arasındaki ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını daha da sıklıkla dile getirdiklerini hatırlatan Demirtaş; sözlerine şöyle devam etti: "Bu toplantıda özellikle Yunanistan'daki bürokrasinin Türkiye'den daha ağır olduğunu kabul etti. Türk işadamlarının Yunanistan'da şirket kurulmasını kolaylaştıracak, bürokrasiyi azaltacak çalışmalar başlatılacak."

DIŞ TİCARET ŞİRKETİ KURALIM
Demirtaş, zirvede ve forumda düzenlenen toplantılarda dile getirdiği "Selanik, Atina ve İzmir'de faaliyet gösterecek bir dış ticaret şirketi kuralım. Gümrüklü antrepolar yapalım. Stok maliyetsiz, beklemeden talepleri karşılayalım. Yoğun tüketilen ürünleri antrepolarda stoklayalım, stoktan satalım. İthalat zamanını ve maliyeti düşürelim. İzmir'deki Ege Serbest Bölgesi'nde bir anken antrepo kurun ürünlerinizi satın" önerisinin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Yunanistan, Ekonomi, Rekabet ve Denizcilik Bakanı Louka Katseli ile de özel olarak bu konuyu görüştüğünü anlatan Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: "Sayın Bakan da bu projenin büyük oranlardaithalat yapan Yunanistan için karlı olabileceğini düşünüyor.
 
Daha detaylı bir rapor ve bilgi istedi, bizzat kendisinin takip edeceğini söyledi. Şimdi kısa sürede rapor hazırlayarak kendisine ileteceğiz. Yine Adalarda gıda denetim ve tahlil laboratuvarı bulunmaması nedeniyle iki ülke işadamlarının uğradığı zararları devamlı dile getiriyorduk.
 
Bunu Bakan Katseli'ye bir kez daha anlattım. Sakız'da gümrük olmadığını, transit geçişlerde sorun yaşandığını, Yunanistan'ın ucuza ithalat yapamaması nedeniyle zarar ettiğini ve vatandaşların hayat seviyesine olumsuz etki yaptığını söyledim. Sayın Katseli konuyu bizzat takip edeceğini belirtirken, zirvede bu konuda da çalışma başlatılması kararı alındı. Ayrıca gördük ki iki ülke siyasetçileri de turizm konusunda, Ege'yi ortak pazarlama konusunda hemfikir. Zirvede bu görüşümüzün de destek bulduğunu gördükten sonra hızla çalışmalara başlayacağız."

YENİ PROJELERLE DAHA HIZLI ÇALIŞACAĞIZ
Türk - Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda en çok çalışan kurumların başında gelen İzmir Ticaret Odası olarak, bu çalışmaların karşılığını almanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını belirten Demirtaş, "Ege olarak yıllardır dile getirdiklerimizin, istediklerimizin en sonunda Sayın Erdoğan ve Sayın Papandreu'nun cesur adımları sonucunda karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk- Yunan ilişkilerinde artık yeni bir dönem başlıyor.
 
Bu fırsatı değerlendirmek için yeni projelerle, hızla harekete
geçeceğiz. Bu fırsatı kesinlikle ıskalamayacağız. Anlaşmazlıkların, kavgaların geride kaldığına inanıyoruz" dedi.

Demirtaş, toplantıda her yıl iki ülke başbakanlarının en az bir kez, bakanların en az iki kez biraraya gelmesi kararı alındığını hatırlatarak, bu toplantıların ilkinin İzmir'de yapılmasına talip olacaklarını sözlerine ekledi.

UNUTULMAZ OYUNUN RESMİNİ HEDİYE ETTİ
Atina Zirvesi'nin son bölümünde iki ülke başbakanlarının katılımıyla Türk - Yunan İş Forumu'nun kapanış oturumu yapıldı. Oturumun sonunda, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya 2001 yılında İzmir Ticaret Odası tarafından Samos'ta düzenlenen Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları Ekonomi Zirvesi'ne o Dışişleri Bakanı Merhum İsmail ile birlikte Yunanistan Dışişleri Bakanı olarak katılan Papendreu'ya zeybetiko oynarken çekilmiş fotoğrafını hediye etti.
 
Papandreu 2001 yılındaki zirvenin akşam yemeğinde eski Yunanistan Başbakanı olan babası Andreas Papendreu'nun 5. ölüm yıldönümü olduğunu belirterek babasının anısına zeybetiko oynamıştı. İsmail Cem ve Ekrem Demirtaş'aet gösterecek bir dış ticareın da dahil olduğu tüm konukların alkışlarla eşlik ettiği bu zeybetiko, Türk - Yunan Dostluğu'nun simgesi olmuştu.

Demirtaş da hediyesini verirken Papendreu'nun oynadığı zeybetikonun Türk - Yunan dostluğunun sembol karelerinden biri olduğunu belirtti. Papandreu da fotoğraf karşısında çok sevindiğini ve şaşırdığını belirtip, Samos Zirvesi'nin kendisi için de unutulmaz bir anı olduğunu söyledi.

"TWO DAYS"
İki ülke başbakanlarının bütün gün süren görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu yaptığı konuşmada, vize konusuna değinirken yeşil pasaporttan vize istenmeyeceğini belirtip, Yunanistan'a tek günlük seyahatlerinde de vize istenmemesi için çalışacaklarını söyledi.

Bu sırada toplantıyı izleyenler arasında yer alan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eliyle iki işareti yapıp; "Vizesiz seyahatler iki gün olsun Sayın Başbakan" dedi.
 
Demirtaş'ı gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Papandreu'ya doğru eğilip eliyle iki işareti yaparak, Demirtaş'ı gösterip "İki gün istiyorlar. Two days" dedi. Salonda alkışlarla ve gülüşmelerle karşılanan bu diyalogun ardından Papendreu'nun, "1 veya 3 gün süreyle vizesiz seyahatler için
çalışacağım" sözleri daha büyük alkış aldı.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.