• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 18 °C

BDP'NİN SİYASETİ BIRAKMA ŞARTI

BDPNİN SİYASETİ BIRAKMA ŞARTI
İzmir Diyarbakırlılar Derneği'nin toplantısında konuşan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "Bölgedeki kan ve şiddet durursa biz siyasi hayatımızı sonlandırmaya hazırız" dedi.
Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) İzmir'deki kahvaltılı basın toplantısında konuşan Muş Milletvekili Sırrı Sakık mali kampanyalarının ve Türkiye'deki siyasal sürecin değerlendirileceği toplantıda iktidar partisine ve muhalefet partilerine yüklendi. İktidarı ve ana muhalefet partisini, son aylarda yaşanan acı olaylardan ve toplumsal yaralardan nemalanmak ile suçlayan Sakık, "AK Parti, CHP, MHP ve DSP Türkiye'de çözümsüzlüğü destekleyen ruh dördüzleridir" dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sorunların çözülmesinin tek yolunun demokrasiyi ve barışı gerçekleşmekten geçtiğini ifade etti. Sırrı Sakık "İnsanların birbirileri ile konuşup birbirlerini dinleyebileceği ortamı oluşturmak iktidarın görevidir. Mart ayından beri yüzlerce genç Türk ve Kürt kardeşimiz hayatlarını kaybetti. Adına ne denilirse denilsin, ülkemizin doğu ve güneydoğusunda çok ciddi bir huzursuzluk var. Bu çatışma ve savaş ortamında, apoletlilerin ve Meclis'teki elitlerin çocukları ölmüyor. Anadolu'nun yoksul ailelerinin çocukları ölüyor. Bu nedenle, barışı sağlamak adına duyarlı davranmıyorlar. İntikam duygularıyla hareket etmek çok yanlıştır. Bu, Kürtler için de böyledir, Türkler için de böyledir. Biz toprağa düşen tüm gençlerin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Asker de bizim evladımızdır, dağdaki genç de. Bu vahşetin son bulması için herkes üzerine düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmelidir. Bugüne kadar bu çatışma ortamının son bulması için şiddet içeren
her yol denendi. Denenmeyen yollar; barış, demokrasi ve özgürlüktür" dedi.
Sırrı Sakık, sözlerini "Tüm bu yaşananların ortasında iktidar ve muhalefet siperde çömelme tartışmasına giriyor. Bölgeye Çiller de geldi, Demirel de geldi, Yılmaz da geldi. Hepsi siperlerde durdu. Ama silinip gittiler. Önemli olan bölgedeki gerçekleri görmek ve çözüm üretmektir" şeklinde sürdürdü.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ 82 ANAYASASI'NIN ÖMÜRÜNÜ UZATMA ÇABASIDIR"
Konuşmasına "Bizi diğer partilerle bir tutmayın, bizim amacımız farklıdır" diyerek devam eden BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, amaçlarının makam veya oy toplamak olmadığını belirtti.
 
"Hedefimiz insanların birbirilerini kabul ettiği bir demokrasinin ve barışın gerçekleştiği bir Türkiye'de yaşamak. Baraj uygulamasının adil olmadığına inanıyoruz. MHP ve CHP Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak Başbakan'la görüşmek istemediler ve görüşmediler. Biz ise BDP olarak görüşmeyi tercih ettik. Çünkü bir hazırlığımız, taslağımız vardı. Ancak, Sayın Başbakan bunların hepsini yok sayarak, toplumsal uzlaşma sağlanmadan aceleyle anayasa değişikliğini Meclis'ten geçirmeyi tercih etti. Bu anayasa değişikliğiyle Başbakan'ın demokratikleşme konusunda samimi olmadığını bir kez daha gördük. Sayın Başbakan'ın yapmak istediği, 12 Eylül Anayasası'nın ömrünü biraz daha uzatmaya çalışmaktır" diyen Sakık, CHP tarafından seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi için taslak hazırlandığını ifade ederek, "Eğer
Sayın Kılıçdaroğlu samimiyse Başbakan'la görüşmesi sırasında bunu da gündeme getirir. Başbakan'ın ve AK Parti'nin bakışı hakkında da kamuoyunu bilgilendirir" dedi. Sakık ayrıca barajın yüzde 5'e çekilmesi gerektiğini böylece her etnik grubun mecliste hakkını savunabileceğini ifade etti.

Anayasada 'Türkiye'de yaşayan her vatandaş Türktür' tanımlamasının yanlış olduğunu ileri süren BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "Ben Kürdüm ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. İzmir de benim ilim, İstanbul da benim ilim, Muş da benim ilim, Diyarbakır da benim ilim" dedi.
 
Sırrı Sakık "Etnik çoğunluğumuz bizim zenginliğimizdir. Bu sayıları belirleyelim dediğimde beni ırkçı ve faşist olmakla suçladılar. Biz yıllardır faşizm ve ırkçılığa karşı savaştık bize bu ithamı yapmaya kimsenin hakkı yok" dedi.

Siyasi partilerin eşit şartlarda yarışmadığını belirten Sakık, "Yüzde 10'luk seçim barajını düşürün, Terörle Mücadele Yasası'nı değiştirin, siyasi partilerin hazineden eşit pay almasını sağlayın, görün o zaman bölgedeki tüm şiddet nasıl duracak" dedi. BDP'nin halktan aldığı destekle ayakta durduğunu belirten BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "Bölgedeki kan ve şiddet durursa biz siyasi hayatımızı da sonlandırmaya hazırız" dedi.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.