• BIST 4.977,64
  • Altın 1068.044
  • Dolar 18.6268
  • Euro 19.4496
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 4 °C

Blaundus her geçen gün ilgi çekiyor

Blaundus her geçen gün ilgi çekiyor
Blaundus her geçen gün ilgi çekiyor

Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Uşak’ın tarihi değerleri, doğal güzellikleri ve barındırdığı turizm potansiyeli ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uşak Milletvekili Mehmet Altay,yaptığı değerlendirmede: “Uşak ili binlerce yıllık tarihi ve kültürel birikimi ile bünyesinde bir çok tarihi değeri barındırmaktadır. Uşak ili sınırları içinde doğal güzelliklerin yanı sıra, antik kentler, tarihi yapılar ve tarihi eserler yer almaktadır. Bunun yanında jeotermal kaynakları ile de sağlık turizmi yönünden önemli bir potansiyele sahiptir.

Uşak’ın en önemli  tabiat harikası,  72 km.lik uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci  kanyonu olan Büyük Uşak Kanyonudur. Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyondan oluşan Büyük Uşak Kanyonlarında tarih boyunca bir çok medeniyet hüküm sürmüştür. Bu nedenle kanyon boyunca antik dönemlerden kalma antik kentler, su kanalları, kaya mezarları ve mağaralar yer almaktadır. Ulubey sınırları içindeki Blaundus antik kenti, Pepuze antik kenti ve Karahallı sınırları içinde yer alan Tarihi Clandras Su Kemeri  bunların en önemlileridir. Uşak Valiliğinin çalışmaları sonucunda Zafer Kalkınma Ajansının mali desteği ile kanyon üzerine inşa edilerek hizmete açılan cam seyir terası da Büyük Uşak Kanyonlarına ayrı bir değer ve eşsiz bir seyir keyfi katmıştır. Ulubey Kanyonları 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı onayı ile “tabiat parkı” olarak ilan edilmiş olup, bölgenin Milli Park ilan edilmesi için proje çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

 

“Blaundus Antik Kenti, 

Doğal Oluşumlarla Korunan 

Bir Kale Durumundadır”

Büyük Uşak Kanyonları içinde yer alan en önemli antik kentin Blaundus olduğuna değinen Vali Uşak Milletvekili Mehmet Altay, ”Uşak ili Ulubey İlçesi Sülümenli köyü sınırları içinde yer alan Blaundus Antik Kenti üç tarafı dik dere yatağı ile çevrili yarım ada görünümünde, düz bir burun üzerinde yer almaktadır. Çevresindeki 100m. derinliğindeki kanyon içinden kentin su ihtiyacının karşılayan dereler geçmektedir. Lydia bölgesinde Frigya sınırına yakın olan; Helenistik dönemde (M.Ö.III yy.da) Büyük İskender’in Anadolu seferleri sonrası Makedonya’dan gelenler tarafından kurulan Blaundus’ta, Helenistik dönem sonrasında Bergama Krallığı ve Roma imparatorluğu hüküm sürmüştür. Üzerinde çift at sembolünün yer aldığı ‘şehir adına basılan para’nın bulunuyor olması kentin ne kadar önemli bir merkez olduğunun göstergesidir.  Antik çağlarda üzüm bağları ve iyi yetişmiş atları ile meşhur olan Blaundus antik kenti, Roma döneminde önemini daha da arttıran bir merkez olmuştur. Üç tarafının derin bir vadi ile çevrili olması sebebi ile kentin girişi sadece kuzeyde bulunan kuleli tek kapıdan sağlanmakta ve kent, kanyon vadileri sayesinde doğal olarak korunmaktadır. Şehrin doğu yamacında tiyatro kalıntısı, kale girişinin az ilerisinde 140 m uzunluğunda stadyum yer alır. Yunanca ve Latince yazıtların bulunduğu Blaundus’ta, kale dışında 2, merkezde 1 tapınak yer almaktadır. Kente ait kalıntılar; stadion, tiyatro, ion düzeninde bir tapınak, su kemerleri ile çeşitli yapı kalıntılarıdır.” dedi.

 

“Vatandaşlarımızın Blaundus’a konforlu bir şekilde ulaşmaları için 

çalışmalarımız devam etmektedir” 

Son dönemde Blaundus antik kentine olan ilginin arttığını belirten Uşak Milletvekili Mehmet Altay, antik kent bölgesinde yapılan alt yapı çalışmaları ile ilgili : “Ziyaretçilerimizin Blaundus antik kentine konforlu bir şekilde ulaşımını sağlamak üzere Uşak İl Özel İdaremiz tarafından Blaundus antik kentini Ulubey-Güney devlet yoluna bağlayan yolun sit alanı içinde yer almayan 1.1 km.lik kısmı asfalt olarak yapılmıştır. Sit alanı içinde yer alan kısmında ise yol genişletme ve stabilize kaplama işleri tamamlanmış olup, tarihi dokuya uygun olarak ‘küp taş’ ile döşenecektir.  Uşak İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan küp taş döşenmesi projesi Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kabul edilmiş olup döşeme işlemi önümüzdeki günlerde tamamlanacaktır. Böylece, vatandaşlarımız Blaundus antik kentine gidişlerinde  yazın tozdan, kışın ise çamurdan korunmuş olacaktır. “ diye açıklamalarda bulundu.

 

“Blaundus, kazı Çalışmalarının 

Tamamlanmasıyla, birlikte 

yerel, ulusal ve yabancı 

turistlerin ilgi odağı olacaktır” 

 Son olarak Blaundus Antik kentindeki kazı çalışmalarına değinenUşak Milletvekili Mehmet Altay, değerlendirmesini :” Alt yapı çalışmalarının yanında Uşak Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Uşak Üniversitesi işbirliği ile geçtiğimiz günlerde Blaundus Antik Kentinin tüm güzelliklerinin gün yüzüne çıkarılması için kazı çalışmaları başlamış olup çalışmalar önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir. Yine İl Özel İdaremiz tarafından kazı ekibinin barınma ihtiyacını karşılamak üzere kazı evi yapımı çalışmaları devam etmekte olup, tamamlanmasıyla birlikte kazı ekibine çalışmalarında kolaylık sağlanmış olacaktır. Uşak Valiliği miz ilimizin tanıtımına ve turizmine büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz Blaundus antik kentinin ön plana çıkarılması, kazı çalışmalarının tamamlanması ve antik kentimizin tanıtılması için gayretlerimiz artarak devam edecektir. Blaundus Antik kentine olan ilginin her geçen gün büyük bir hızla arttığı görmekteyiz. Şu anda yerel ve ulusal ziyaretçilerin uğrak yeri olan Blaundus antik kenti, kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla, Büyük Uşak Kanyonları ile birlikte yerel, ulusal ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacaktır.” diye tamamladı.

HABER: HALİL ASLAN

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.