• BIST 4.869,53
  • Altın 1166.607
  • Dolar 18.8055
  • Euro 20.4923
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Gerçek gündeme dönülmeli

Gerçek gündeme dönülmeli
Gerçek gündeme dönülmeli

Saadet Partisi Uşak İl Başkanı İbrahim Dağgezen, Türkiye’nin bir an önce gerçek gündemine dönmesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Saadet Partisi Uşak İl Başkanı İbrahim Dağgezen, “Gündem bu hafta yine oldukça yoğun; fakat biz her zaman olduğu gibi, bunca gündem arasında milletimizin gerçek gündemine ve ülkemizin gerçek problemlerine odaklanacağız. Biz yersiz ve gereksiz gündemlere takılıp kalmayacak, iktidarın gerçek gündemi unutturmak adına ortaya her gün bir yenisini attığı kısır tartışmalarla da asla enerji ve zaman kaybetmeyeceğiz! Türkiye, bir an evvel gerçek gündemine dönmelidir” dedi. 

Türkiye’nin esas gündeminin hayat pahalılığı olduğunu belirten Dağgezen, “Türkiye’nin asıl gündemi; enflasyondur, hayat pahalılığıdır, yağmur gibi yağan zamlardır. İsraf ve yolsuzluktur. Bitirilen tarım, yok edilen hayvancılıktır. Yapılan yanlış yatırımlar ve yürütülen yanlış politikalardır.  Yanlış politikaların en dramatik örneklerinden birisi maalesef tarım ve hayvancılık politikalarıdır. Daha ilkokul sıralarında öğretilirdi. "Türkiye dünyada tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydi." Peki bugün durum ne? Devletin resmi kurumu TÜİK'e göre; 2021'de tarımda %2,2'lik küçülme gerçekleşmiş. Son 10 yılda çiftçi sayısı 1 milyon 56 binden, 530 bine düşmüş! Yani tam yarı yarıya azaldı. Bunlar çok çarpıcı örnekler ve geleceğimiz adına endişe verici rakamlar” dedi. 

“Müjde dedikleri artış kaç? %73! Peki tarım sektörünün girdilerinde yaşanan artışlar ne kadar? Gübre %300 artmış, mazot %300 artmış.. Fakat yaş çay %73 artıyor” diyen SP Uşak İl Başkanı Dağgezen, şöyle devam etti: “Sn. Erdoğan'ın bu açıklamasından hemen sonra ise; ÇAYKUR, çaya %44 zam yaptı. 

Kusura bakmayın ama siz, bu kafayla enflasyonu değil; çiftçiyi/üreticiyi sıfırlarsınız! Hayat pahalılığına değil, tüketicinin alım gücüne darbe vurursunuz ancak! Nitekim öyle oluyor. Anadolu hızla boşalıyor. Ekin ekmemiz gereken topraklara beton dökülüyor. Üretici alın terinin karşılığını alamıyor, tüketici ucuz ve sağlıklı gıda bulamıyor. Çözüm ithalatın önünü açmak, gümrüğü sıfırlamak değil; üreticiyi güçlendirmektir. Yandaş şirketlere, yazlık-kışlık saraylara değil, çiftçiye kaynak aktarmaktır! Tarım politikalarını sil baştan yeniden yapmaktır.

Çünkü bu politikalarla belki günü kurtarabilirsiniz; fakat Türkiye’nin geleceğini kaybedersiniz”.

 Dağgezen, şöyle devam etti: “Türkiye bir yol ayrımındadır. Gerekli tedbirler alınmadan artık yaşanan problemlerin düzelmesi de mümkün değildir.. İktidar bilmelidir ki; ekonomide yaşanan problemler, sümen altı edilerek, görmezden gelinerek, çözülemez. Bu süreçten ancak problemlerle yüzleşip, köklü yapısal reformları gerçekleştirerek çıkabiliriz.. Yani gerçekçi olmaya, problemlerle yüzleşmeye, yapılan hataları kabullenmeye mecburuz, daha doğrusu iktidar buna mecburdur.! Görünen o ki; küresel bir gıda krizi kapıya dayanmıştır. Gıda ve tarımda kendi kendine yeterlilik çok daha önemli hale gelmiştir. Bu yüzden artık gıda, tarım ve hayvancılığı öncelikli alan ilan edip; derhal bir "Milli Tarım ve Gıda Stratejisi" belirlenmelidir. Üreticiler, birlikler, kooperatifler, ticaret borsaları bu sürece aktif bir şekilde dahil edilmeli ve "seferberlik ruhuyla" yeni bir çalışma dönemi başlatılmalıdır... Bu çerçevede üretici borçlarında yapılandırmaya gidilmeli; kaynak kullanımı adı altında alınan haksız faizler silinmelidir. Ana para borçları uzun vadeye yayılmalı ve verilen destekler ciddi oranda artırılımalıdır. Aksi takdirde Türkiye, Allah korusun, yarın ekmeğe muhtaç hale gelebilir”. Dağgezen, “Biz, ekonomide atılması gereken ilk adım olarak her türlü israfa son vermek olmalıdır demekten vazgeçmeyeceğiz. Ama gel gör ki iktidarın kulakları tıkalı, bizi duymuyorlar, daha doğrusu duymak istemiyorlar! Rize-Artvin Havalimanı açıldı; hayırlı uğurlu olsun. Sırada Gümüşhane-Bayburt Havalimanı var. Öncelikle şunu söyleyeyim; biz yatırımlara karşı değiliz; fakat yanlış yapılan yatırımlara sonuna kadar karşıyız.  Ancak yatırımlar verimlilik dikkate alınarak yapılmalıdır. Türkiye’de hiç uçak inmeyen havalimanları var!  Örneğin Balıkesir Havalimanı.. Edremit'te Havalimanı var; 80 kilometre mesafede bir yenisi daha yapılıyor. Kulesi var, hizmet binası var, pisti var, personeli var. Tek şey eksik; uçak!  Yılda 1 milyon yolcu hedefiyle yapılmış, peki gelen yolcu sayısı kaç? Sıfır! Tam 28 aydır tek bir uçak bile inmemiş bu havaalanına. Allah'tan korkun! Yine hepimizin bildiği Kütahya Zafer Havalimanı.. Burada hedef 1.2 milyon yolcu idi. Peki son bir yılda kaç yolcu gelmiş? 7 bin yolcu!  Yanılma payı %99! Umarız şimdi Rize-Artvin Havalimanı da aynı akıbeti yaşamaz. Çünkü buralara harcanan para, Külliye’ye öbeklenmiş 3-5 kişinin cebinden değil; 85 milyonluk Türkiye’nin cebinden çıkıyor! Muhterem arkadaşlar; konut ve kira fiyatlarındaki astronomik artışlar, son günlerde vatandaşlarımızın canını çok yakmaktadır. Konut fiyatlarının hızla artmasında hükümetin uyguladığı kur ve faiz başta olmak üzere, yanlış ekonomi politikaları geliyor. Sonra bir de; bu politika yanlışını, düşük gelirlinin yanından bile geçemeyeceği "konut finansman teşvik paketi" ile çözmeye çalışıyorlar.” HALİL ASLAN

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.