• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 18 °C

Halis Ağa'dan TMSF'ye dava

Halis Ağadan TMSFye dava
Halis Ağa, Ege'deki malvarlığı için TMSF'ye dava açtı...
 Toprak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halis Toprak, avukatları aracılığı ile yaptığı basın açıklamasında, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde Toprak Grubu'na ait Kuşadası taşınmazının 27 Mayıs 2009 tarihinde 15 milyon 250 bin TL bedelle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satın alınmasına ilişkin ihaleyi onaylayan 28 Mayıs 2009 tarihli TMSF kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay 13. Dairesi nezdinde dava açtığını belirtti.

Konuyla ilgili yapılan yazılı basın açıklamasında "Danıştay 13. Dairesi Kuşadası Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihale şartnamesinde yer alan 30 milyon 500 bin TL'lik muhammen bedelle ilgili keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar vermiş, bilirkişi heyetince düzenlenen raporda Kuşadası taşınmazının değeri 31 milyon TL olarak belirlenmiştir" denildi. Açıklamada ayrıca, bilirkişi raporundan saptandığı üzere, Kuşadası taşınmazı TMSF tarafından 31 milyon TL'lik gerçek değerinden 15 milyon 750 bin TL
eksik bedelle 15 milyon 250 bin TL'ye TMSF tarafından satın alındığı belirtilerek şöyle denildi: "Kuşadası taşınmazı, muhammen bedelin altında satışa çıkarıldığından bu bedelin yarısı olan 15 milyon 250 bin TL'lik değer üzerinden ihaleyi onaylayan Fon Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına Danıştay 13. Dairesi tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde oy birliğiyle karar verilmiştir."
TMSF tarafından Toprak Center'ın gerçek değerinden 31 milyon 260 bin TL, Kuşadası taşınmazının da gerçek değerinden 15 milyon 750 bin TL eksik bedelle satılmasıyla sadece bu iki taşınmazın satışlarından kamu ve Toprak Grubu'nun yaklaşık 47 milyon TL kayba uğradığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Danıştay 13. Dairesi bu satışların yürütmesini durdurmuştur. Hatırlanacağı üzere 11 Şubat 2010 tarihinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'da, Toprak Grubu'nun TMSF'ye 132 milyon Dolar borcu olduğuna dair TMSF kararı aleyhine Halis Toprak'ın yaptığı itirazı kabul etmiş, Toprak Grubu'nun TMSF'ye olan borcunu fazlasıyla ödeyip ödemediğinin tespiti için bilirkişiler atamıştı. Yüce Mahkeme'nin Toprak Grubu'nun 480 milyon dolarlık ödemeyle TMSF'ye olan borcunu
fazlasıyla ödediğine karar vereceğine, TMSF tarafından satışa çıkarılan Toprak Grubu'na ait taşınmaz satışlarını Toprak Center ve Kuşadası satışlarında olduğu gibi iptal edip Toprak Grubu şirketlerini Toprak ailesine iadesine karar vereceğine inancımız tamdır."


 
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.