• BIST 4.834,46
  • Altın 1072.921
  • Dolar 18.6407
  • Euro 19.6346
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C

Halk ilaçsız kalmasın

Halk ilaçsız kalmasın
Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, "Eczanelerde bulunan ilaçların iade sürecine girmeden karekodlu hale getirilmesi ve halkımızın ilaç temininde sıkıntı yaşamaması için 1 Temmuz'a kadar tanınan sürenin uzatılması gerektiği açıktır.

16 Mayıs tarihinde başlayan uygulama kapsamında, eczanelerin bu uygulamaya hazır olduğu ancak karekodsuz ilaçların mevcut haliyle satışı için verilen sürenin yetersiz olduğu birliğimiz tarafından yapılan tüm açıklamalarda belirtilmiştir" dedi.

TEB Genel Sekreteri Özgür Özel yaptığı açıklamada, her 4 ilaçtan birinin barkodsuz olduğunu belirterek, "16 Mayıs tarihinde İlaç Takip Sistemi uygulamaya konulmuş, bu tarihten itibaren eczaneler tarafından karekodlu ilaçların satışının sisteme bildirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı, ambalajında karekod bulunmayan ürünlerin ise G2D adı verilen geçici karekodların yapıştırılması yöntemiyle satılabilir hale geleceğini belirlemişti. İlaç firmalarının sorumluluğunda olan bu uygulamaya, firmaların yeterince önem vermediği ve verilen sürelerde bu işlemleri tamamlayamadığı bilinmektedir" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Yönetmelik gereğince 1 Temmuz 2010 Perşembe gününden itibaren, karekodsuz ilaçların satışına izin verilmeyeceğini hatırlatan Özel, "Karekodlu ilaçların satışının İlaç Takip Sistemi'ne bildirimi için eczaneler bir bilgisayar işletim programına ihtiyaç duymaktadırlar. İhtiyaç duyulan eczane paket programı, karekod okuyucu gibi donanımların temini konusunda, Birliğimiz, Eczacı Odalarımız ve eczacılarımız üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir.

Ayrıca Haziran ayı başında yapılan değerlendirmede, firmaların sorumluluğunda olan karekodsuz ilaçların karekodlu hale getirilmesi için bu ilaçların tespiti ve bildirim işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Birliğimizin girişimleriyle eczane paket programlarında 'Karekodsuz İlaç Bildirim Modülü' oluşturulması sağlanmıştır. Bildirimlerin ecza depoları aracılığıyla ilaç firmalarına iletilmesi böylelikle firmaların da karekodsuz ilaçları G2D (geçici karekod) ile etiketli hale getirmesi için bir sistem kurulmuştur" dedi.

Tüm verilerin eczanelerdeki her 4 ilaçtan en az birinin karekodsuz olduğunu gösterdiğini ve bu durumun 1 Temmuz'dan itibaren satışı mümkün olamayacak olan bu ilaçların, eczaneler tarafından depolar aracılığıyla firmalara iadesini zorunlu kılacağını belirten Özel, "Firmaların, bu ilaçları karekodlu hale getirmesi için de 15 günlük ek süreye ihtiyaç duyulacağı değerlendirilmektedir. Her 4 ilaçtan en az birinin karekodsuz olması, reçetelerin 4 kalem ilaç içerdiği göz önünde bulundurulduğunda, reçetede yer alan en az bir ilacın eczane tarafından verilememesi ve hemen her reçetenin karşılanmasında sorunla karşılaşılması anlamına gelmektedir" ifadesini kullandı.

Merkez heyetin bu süreçte, İlaç Takip Sistemi ve karekodsuz ilaçların durumu hakkında ilgili Bakanlıklar ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine düzenli olarak bilgi verdiğini belirten Özel, "Eczanelerde bulunan ilaçların iade sürecine girmeden karekodlu hale getirilmesi ve halkımızın ilaç temininde sıkıntı yaşamaması için 1 Temmuz'a kadar tanınan sürenin uzatılması gerektiği açıktır.

16 Mayıs tarihinde başlayan uygulama kapsamında, eczanelerin bu uygulamaya hazır olduğu ancak, karekodsuz ilaçların mevcut hali ile satışı için verilen sürenin yetersiz olduğu, Birliğimiz tarafından yapılan tüm açıklamalarda belirtilmiştir. Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, konunun birincil muhatabı haline gelmiş olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ve özellikle Sayın Bakan Ömer Dinçer ile gerçek sorunlara gerçek çözümler üretme zemininde bir araya gelmek ve konuyu mütalaa etmek isteğindedir.

Bu amaçla Sayın Bakandan randevu talep edilmiş olup, beklenen görüşmenin gerçekleşmesi halinde karekodsuz ilaçlarla ilgili son veriler Sayın Bakana iletilecektir. Bu erteleme talebi, firmaların, verilen süre içerisinde karekodsuz ilaçların karekodlu hale getirilmesi sürecini tamamlamamış olmasından kaynaklıdır" dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.