• BIST 8039.18
  • Altın 1680.862
  • Dolar 27.1357
  • Euro 28.8574
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 28 °C

İzmir ekonomisi araştırılıyor

İzmir ekonomisi araştırılıyor
İzmir'de hangi sektörde kaç kişinin çalıştığı ve ekonominin durumu analiz ediliyor...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü işbirliği ile “İzmir İşgücü Piyasası Araştırması”nın startı 1 Haziran 2010 tarihinde veriliyor.

İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Sezgin ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz tarafından protokolün imzalanmasından sonra alan araştırması başlayacak.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, son iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin ülkemizde en ağır hasar verdiği alanların başında istihdamın geldiğini söyledi. İşsizliğin sadece Türkiye’nin değil şu anda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sosyo - ekonomik problemlerinden biri olduğunu kaydeden Demirtaş, “Son açıklanan resmi verilere göre; ülkemizde işsizlik oranı yüzde 14,4. Bu oran kent merkezlerinde yüzde 16,3’e kadar yükseliyor” dedi. İzmir’in de işsizliğin en yüksek oranlarda seyrettiği kentlerimizden birisi olduğuna dikkat çeken Demirtaş; “İzmir’de oranların yüksek olmasında kentimizin batıya dönük, yüksek ihracat yapan bir kent olması ve krizin de ihracat ile sanayiye darbe vurmasının büyük etkisi var. Resmi rakamlara baktığımızda; İzmir’de işsizlik oranının 2004 yılından bu yana sürekli olarak Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini gözlemliyoruz. 2009 sonunda ülkemizde işsizlik oranı yüzde 14,0 iken, kentimizde bu oran yüzde 16,2 seviyesine ulaştı” dedi. İzmir’in en önemli sorunlarından birisi olan işsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla yoğun bir çalışma yaptıklarını ifade eden Demirtaş, son olarak 2010 yılı Ocak ayında “İzmir’de İstihdam Sorunu ve İşsizliğe Çözüm Arayışları” konulu Arama Konferansını gerçekleştirdiklerini söyledi.

ARZ TALEP PROFİLİ ÇIKARTILACAK
Arama Konferansı’na katılan her kesimden uzmanların işsizlik sorunun ele alınmasında arz ve talep boyutunun ihmal edilmemesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardığını ifade eden Demirtaş, “Bu düşünce doğrultusunda konferansta istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için kentimiz işgücü piyasasının arz-talep profilinin çıkarılmasına yönelik bir çalışma yapılması kararı alındı. Odamız, TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü işbirliği ile “İzmir İşgücü Piyasası Araştırması” hazırlıklarına da hemen başladık” diye konuştu. Arama konferansının ardından dört kurumun 40 günü aşan yoğun çalışmaları sonucunda araştırma metodolojisi oluşturularak, hane halkları ve işyerlerine uygulanacak soru formları ile alan uygulaması oluşturulduğunu ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu: “1 Haziran Salı günü saat 11.30’da TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nde İş-Kur adına Sayın Valimiz Cahit Kıraç, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Sezgin ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz ile işbirliği protokolümüzü imzalayacağız. Aynı gün alan araştırması da başlayacak. Araştırma İzmir genelinde geniş bir örnekleme dayanıyor. İşgücü yapısı, sektörler bazında ihtiyaç duyulan eğitim ve deneyim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla hane halkları ve işyerleri ile yüz yüze görüşülecek. Kentimiz genelinde toplam istihdamın yüzde 93,4’ünü barındıran 29 sektör bazında ihtiyaç duyulan personel vasıfları; işgücü arz boyutunda hane halklarında 15 yaş ve üstü tüm fertlerin meslek, eğitim ve ücret bilgileri değerlendirilerek sorunun çözümünde nasıl bir yol haritası izleneceği ortaya konulacak. TÜİK’in kurulduğu 2005 yılından bu yana örneklem boyutu ile en büyük bölgesel araştırmayı İzmir’de gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle araştırma sonucunda işgücü piyasasının arz ve talep boyutunun net bir fotoğrafı elimize geçmiş olacak. 4 kurumun işbirliği ile çok önemli bir araştırmayı gerçekleştirmiş olacağız.”


 
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.