• BIST 5.626,49
 • Altın 1474.015
 • Dolar 23.3809
 • Euro 25.0957
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 22 °C

RAFİNERİDE MUTLU SON

RAFİNERİDE MUTLU SON
SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş çatısı altında faaliyetlerini sürdüren SOCAR & TURCAS Rafineri A.Ş'nin, Petkim'in Aliağa kompleksinde bin 375 dönüm alanda yapacağı rafineri yatırımında mutlu sona ulaşıldı.

 

2008 yılı aralık ayında başvurdukları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) lisans almayı başardıklarını belirten SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş CEO'su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, bürokrasi sürecini çok titiz bir çalışma ile hiçbir aksama olmadan tamamladıklarını belirtti.
 
2009 Kasım ayında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu belgesini alarak, en zorlu etaplardan birini geçtiklerini anımsatan Kenan Yavuz, 10 milyon ton/yıl kapasiteli rafineride temelin en kısa zamanda atılacağını kaydetti. Yavuz, inşa aşamasında asgari 7 bin ila 10 bin, faaliyet aşamasında ise bin kişiye ek istihdam sağlanacağını, SOCAR & TURCAS Grubu olarak 2018 yılında 10 bin kişilik bir istihdam potansiyelini hedeflediklerini vurguladı.

2004 yılında Genel Müdür olarak atanması sonrasında, "Petkim'de bir Petrokimya Rafinerisi kuramazsak, Petkim'i bir üretim üssü yapamazsak, bu şirket Sümerbank olur, biz de tarih önünde sorumlu oluruz" dediğini anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Günümüz rekabet gücünün olmazsa olmaz temel iki girdisi Entegrasyon ve Pazar olarak öne çıkıyor. Entegrasyonumuzu rafineri projesi ile tamamlayacağız. Türkiye'nin iç pazar tüketim kabiliyeti olarak dünyanın en cazip pazarlarının başında geldiği gerçeği ile bütünleşen entegrasyonumuz, bizi Avrupa'nın en büyükleri arasına taşıyacaktır. 2008 yılı aralık ayında lisans başvurumuzu yaptık ve hemen ÇED sürecini başlattık. Ne mutlu ki geçtiğimiz hafta EPDK 23 Haziran 2010 tarihli RAF/2610-3/27891 sayılı Rafinerici Lisansımızı verdi."

5 milyar dolara mal olacak bu yatırımların 1960'lı yıllarda başlayan sanayileşme hamlesinden sonra, bilgi ve sermaye yoğun sektörlere yapılan en büyük özel sektör yatırımı olduğuna dikkat çeken Kenan Yavuz, üretilecek 10 milyon ton ürünün tamamının, bugün ithal edildiğini kaydetti.

2014'DE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
2014 yılı sonunda üretime almayı hedefledikleri rafineri yatırımı ile birlikte Petkim Yarımadası'na SOCAR & TURCAS Grubu olarak 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını 2008 yılı mayıs ayında Petkim'i satın almalarını müteakip kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Yavuz, şöyle devam etti:

"Rafinerimiz, özel sektör eliyle tek noktaya yapılacak en büyük yatırımların başında gelmektedir. Bu yatırımın en önemli özelliği ülkemizin ihtiyacı olan ara malı üretimine yönelik entegrasyon ve yaratacağı katma değer boyutudur. Çok önemli bir yerlileşme projesidir. Üretimi yapılacak olan her gram mamulün şu anda ithal edildiği gerçeğinden hareket edersek, Sayın Başbakanımızın geçtiğimiz yıl açıkladığı teşvik paketinde tanımlanan üretim ve istihdam odaklı yatırım sürecinin en somut örneği olacaktır. Bu
rafineri ile hem Petkim hem de Türk petrokimya sektörü hammaddede yaşadığı dışa bağımlılık zincirini kıracak. "

"SAYIN BAŞBAKAN PROJEMİZE DESTEK VE HİMAYESİNİ ESİRGEMEDİ"
"Bu süreçte en başta projelerimizi her dinleyişinde heyecan ile destek veren ve himayesini esirgemeyen Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyor ve kendisinin istihdam konusunda özel sektörden talebine bu yılın son çeyreğinde 200 yeni teknisyen daha işe alarak cevap vereceğiz" diyen Kenan Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşaat sürecimiz başladığında bu rakam 10 bin kişiye ulaşacak. 1-4 Haziran tarihleri arasında Bakü'de düzenlenen COG Fuarı'nda Petkim standını ziyaretinde projelerimizi büyük bir ilgi ile dinleyip destek veren ve bu desteğini yerine getiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'e, süreçte her zaman bizi destekleyen ve yanımızda olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız'a, ÇED sürecimizde bize destek veren Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na Petkim
Yarımadası'nı endüstri parkı haline dönüştürme çalışmalarımıza destek veren Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Nihat Ergün'e, projemizin henüz düşünce aşamasında olduğu dönemlerden başlayarak büyük bir heyecan ile bize destek veren EPDK Başkanımız Sayın Hasan Köktaş ve bürokratlarına, desteğini hep yanımızda bulduğumuz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu'na, Aliağa'nın önceki dönem ve şimdiki belediye başkanlarına, İzmir bürokrasisine, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası
Başkanlarımıza ve tüm sivil toplum örgütlerine teşekkürü, her şeyden önce Petkim çalışanları ve grubumuz adına bir borç biliyorum. Bu proje gerçekleştiğinde emeği geçen herkes için bir gurur vesilesi olacak ve bu gururu inşallah çocuklarımız ile paylaşacağız."

"PETKİM'E JURONG ADASI MODELİ UYGULANACAK"
Petkim Genel Müdürü Mehmet Hayati Öztürk de, kurulacak rafinerinin İran, Ural, Kerkük ve Azeri petrollerini işleyebilecek esnek yapıda tasarlandığına dikkat çekti.
 
Son iki yılda Japonya, AB ve ABD'de pek çok petrokimya tesisinin, rekabetçi olamadıkları için kapandığını vurgulayan Öztürk, Singapur'daki Jurong Adası modelinin Petkim'de gerçekleşmesi için Jurong Int firması ile danışmanlık sözleşmesi imzaladıklarını söyledi. Böylelikle Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik değer zincirine yönelik bir "Kimya Parkı" oluşumu için master plan hazırlanmasına temel olacak çalışma yapılacağına işaret etti. Öztürk, özelleşerek ekonominin içinde kalmayı başaran Petkim Yarımadası'nda gerçekleştirilecek yatırımlar ve ulaşılacak istihdam sayısının, Türk özelleştirme tarihinde en başarılı modellerinden birini yaratacağını açıkladı. Petkim'in bugün yüzde 100 dışa bağımlı olduğu hammadde ihtiyacının, yüzde 100'ünün yerli kaynaktan sağlanmasıyla çok önemli bir sinerji yaşayacaklarına değinen Hayati Öztürk, şirketin küresel
piyasalarda çok daha iyi koşullarda rekabet etme şansı kazanacağını sözlerine ekledi. ' şu anda ithal edildiği gerçe
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • OEDAŞ iş kazalarını en aza indirdi05 Mayıs 2022 Perşembe 05:26
 • Muratbey ihracatta pazar lideri14 Aralık 2021 Salı 09:00
 • Uşaktan tavuk ayağı ihracatı19 Ekim 2021 Salı 07:16
 • OEDAŞa hayvan dostu ödülü30 Haziran 2021 Çarşamba 09:22
 • Öğrencilere ücretsiz kitap19 Mayıs 2021 Çarşamba 08:16
 • UŞAKTA E-TİCARET YAYGINLAŞIYOR01 Ocak 2020 Çarşamba 07:58
 • ÖZDİLEKİN BÜYÜK İKRAMİYESİ UŞAKA DA VURDU02 Eylül 2019 Pazartesi 08:12
 • PAKET SERVİS DÖNEMİ05 Ağustos 2019 Pazartesi 06:00
 • AYŞE PEKER, BİRİNCİ OLDU02 Ağustos 2019 Cuma 08:00
 • UŞAK TOTALDE ENGELLİLERE DESTEK01 Ağustos 2019 Perşembe 08:00
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.