• BIST 8039.18
  • Altın 1680.862
  • Dolar 27.1357
  • Euro 28.8574
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C

Rusya ile vize kalktı

Rusya ile vize kalktı
Rusya ile Türkiye arasında vize uygulaması karşılıklı olarak kaldırıldı. Rusya'ya yapılacak 30 günlük ziyaretlerde vize istenmeyecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'i resmi törenle karşıladı.

Çankaya Köşkü'ndeki törende, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Medvedev, Türkçe “Merhaba asker” diyerek tören kıtasını selamladı.

TARİHİ GÖRÜŞME

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, nükleer enerji, doğalgazda indirim ve Rusya ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasını öngören bir dizi tarihi anlaşma için Ankara'da. İki ülke arasında en önemli anlaşma vize uygulamasının kaldırılması. Medvedev, bu karar için ''Tarihi bir dönüm noktası'' dedi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ikili görüşmelerinin ardından, imza törenine katıldı. Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmaları ise iki ülkenin bakanları imzaladı.

Medvedev, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin, “Yeni bir merhaleye geçtiği” belirterek, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar konusunda, “Son derece yeni fırsatlar yaratan bir adım atılmış oluyor. Bu tarihi bir olay” dedi.

İmza töreninin ardından Gül ve Medvedev'in ortak basın toplantısı düzenliyor. 

Medvedev ve Gül'ün açıklamasından satırbaşları:

VİZE KALKTI

Cumhurbaşkanı Gül:


Aslında buradaki menfaat karşılıklı. Buradaki anlaşmalar her iki ülkeye fayda sağlayacaktır.


Vizelerin kaldırılması hem Türkler hem Ruslar için memnuniyet vericidir. En çok faydayı turistler görecektir. Nakliyeciler, şoförler, hep görecektir. Ama turistler için çok büyük bir anlaşmadır bu. Büyük bir gurur duyuyoruz bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından.

 

Medvedev:

Bende sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına katılıyorum. Bu tarihi sıçrama anlaşmasıdır. Bu her şeyden önce milyonlarca insan içindir. Tabiî ki enerji ulaşım anlaşmalarının faydaları vardır. Bunlar devlete para kazandırıyor. Ancak insanlarla bağlantısı doğrudan görünmüyor. Halbuki bu anlaşmayla vatandaşlar arasında doğrudan bağlantılar var. 30 günlük sürede vize uygulanmayacak. Bu konuda anlaşmaya hazırız.  Çok sayıda insan söz konusu. İnsanlarımız Türkiye’de tatil yapmayı çok seviyor. Yürürlüğe girmesi olayı, geri kabul anlaşmasının kabulüyle birlikte, bununla birlikte anlaşma hazır hale gelmiştir. O zaman anlaşma yürürlüğe girecektir. Bu dönüm noktası olabilecek bir imkandır.

 

Karabağ evet bir sorun. Ancak Kafkas’lardaki tek sorun bu değil. Son zamanlarda Karabağ sorununun çözümü konusunda ümit verici adımlar atılmış oldu. Değerlendirmeler yapılıyor ve aslında bir dizi konuda gelişme ilerleme var.

ERMENİSTAN

Medvedev:

Bu zor bir soru. Biz cereyan edenleri izliyoruz. Biz bu süreç başında ilgili belgelerin Zürih’te imzalanmasıyla bir ivme kazanmıştı. Bunun devam etmesini diliyoruz. Bu süreçler kolay değil. Neticede tarafların gerekli mutabakatlara varmalarını ümit ediyorum. Bu süreci destekliyoruz ve bunun takip edeceğiz. Elimizdeki imkanları da sonuna kadar kullanacağız.

Ortadoğu’dan yeni geldiniz. İsrail ve İran’ın Nükleer silah politikası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ayrıca enerji alanında imzalanacak bir çok anlaşma var ve doğalgaz satacağınız ve bunun Dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde bir fiyat söyleniyor. Bu fiyatta kayda değer bir indirim olacak mı?

 

Nükleer konularla başlayıp, doğalgazla bitince biraz değişik oldu. Bunları birbiriyle bağlantılı olarak görmüyorum. Gaza da bazen silah diyorlar ama o bir silah değil. Bölgedeki genel durumu belirtmek istiyorum. Burada bütün tarafların iyi niyeti belirleyici. Kuşkusuz bu sorunun çözümü konusunda daha aktif bir şekilde bütün ilgili tarafları dahil etmemiz lazım. Bu yüzden hiç kimseyi suçlamamız lazım. Bugün Filistin idaresi böylesi bir ayrılmayla iç sorunu çözmeleri mümkün değil. Bu filistinin gerilemesine yol açıyor.


Ortadoğu nükleer silahlardan arındırılmış olmalıdır. Bunların kullanılması bir afet olur. Eğer herhangi bir ülke burada kendi nükleer programını uygulaması durumunda, bu çok süratli bir şekilde dengelerin bozulmasına yol açar, ağır sonuçlar doğurur. Bizim niyetimiz temaslarımızı sürdürmek yönündedir. İran ve İsrail’le görüşmelerimizi sürdüreceğiz.


NÜKLEER 

Cumhurbaşkanı Gül:

Geçen sene Rusya’ya yaptığım ziyarette bana misafirperverlik gösterilmişti. Kazan’ı ve Moskova’da çok güzel anılarımız olmuştu. Aradan bir sene geçmeden sayın başkanın ziyarette bulunmasını sevgiyle karşılıyorum.


O günden bugüne çok ziyaretler gerçekleştirildi. Her bakımdan ilişkilerimiz güçlü duruma geldi. Bugün de bu dostluk ve komşuluk, karşılıklı ilişkileri en üst düzeyde işbirliğine taşıdı. Tüm bunlardan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.


Türkiye ve Rusya BM Güvenlik Konseyi’nde de işbirliği yapmaktadır. Uluslar arası ve bölgesel konuları tartışmaktayız. Bu işbirliğimiz Ortadoğu’daki meseleler, İran’ın nükleer meselesi, Kafkasların normalleşmesi meselesi gibi konular.

Yeni projeler de önümüzdedir. Bu projeler konusunda da işbirliği kararımız bir kez daha teyit edilmiştir. Gerek yeni petrol boru hatları, doğalgaz boru hatları gerek nükleer enerji konularındaki geldiğimiz durumu bir kez daha karşılıklı gözden geçirdik. Ben bu işbirliğimizin devam etmesini diliyorum.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.