• BIST 8039.18
  • Altın 1680.862
  • Dolar 27.1357
  • Euro 28.8574
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C

Seçimlere 16 ay kaldı ama..

Seçimlere 16 ay kaldı ama..
1982 anayasası'na yönelik 28 yıllık eleştirileri dikkate alarak kapsamlı bir değişime imza attık

 

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1982 Anayasası'na yönelik 28 yıllık eleştirileri dikkate alarak kapsamlı bir değişime imza attıklarını belirterek, anayasa çalışmaları konusunda muhalefeti eleştirdi. Erdoğan, "Yıllardır hazırlanan raporların, eleştirilerin tam tersi tavır içine girdiler. O parlamentonun aslı millettir, işin aslı bu. Seçimlere 16 ay kaldı, seçimden sonraya kalsın diyorlar. Bu kendini inkardır" dedi.


İzmir programına Menemen ilçesindeki toplu açılışlarla devam eden Başbakan Erdoğan, Menemen ve Torbalı Adalet Sarayı, Menemen Devlet Hastanesi 80 Yataklı ek hizmet binası ve Toplum Sağlığı Merkezi'nin açılışlarını gerçekleştirdi. Yeni Adalet Sarayı önündeki toplu açılış törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte yarım saatlik gecikme ile alana gelen Başbakan Erdoğan, AK Parti Menemen İlçe Başkanlığı tarafından hazırlanan "Dünya Lideri Sayın Başbakanımız,
Menemen'e Hoşgeldiniz" pankartı ile karşılandı.

Çevredeki binalarda oturan vatandaşlar Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterilerinde bulunurken, bazı vatandaşlar pencereden gül attı. "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarının atıldığı alanda kısa bir süre vatandaşlarla sohbet eden Başbakan Erdoğan, çocuklara oyuncak dağıttı. Bu arada Başbakan Erdoğan kırmızı halıda yürümeye başladığı sırada program sunucusu dengesini kaybederek yere düştü. Sunucuya buz tedavisi uygulandı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan'ın konuşması sık sık "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları ile kesildi. Erdoğan, "Menemen'e üç önemli eser ve Torbalı Adalet Sarayı olmak üzere 4 önemli eserin açılışını yapıyoruz. Çarşamba günü Ankara'da Medvedev ile 17 anlaşma imzaladık. Vizeleri kaldırıyoruz, nükleer enerji ile ilgili anlaşma imzaladık, tarımda, doğalgazda anlaşmalar imzaladık. Yunanistan'da da 22 anlaşma imzaladık. Burası çok önemli.


Yunanistan'la cumhuriyet tarihinde 35 anlaşma imzalanmış, biz bir günde 22 anlaşma imzaladık. Yeşil ve gri pasaportlarda vize kaldırıldı. Mavi pasaporta da günlük vize ile başladık, amacımız uzun süreli vizeye geçmek. Dün Manisa'da da organize sanayi bölgesinde birçok eseri açtık. Akşam İran veya Azerbaycan'a geçiyorum. Oradan Gürcistan'a, oradan İspanya'ya geçiyoruz. Orada da AB ülkeleri ve Latin Amerika ülkelerinin ortak toplantısında bir arada olacağız" dedi.


Konuşmasında yapılan hizmetlere de değinen Başbakan Erdoğan, "2009 yılında toplum sağlık merkezinin temelini attık, bir yıldan kısa sürede tamamladık. Sağlık Bakanlığı açtı. Menemen modern bir toplum sağlığı merkezine kavuştu. İki milyon TL değerinde bir yatırım ile ayda ortalama 15 bin vatandaş istifade edecek. Menemen'de Devlet Hastanesi ek binasının da açılışını yapıyoruz. 1993 yılında başlanmış, yıllardır sürüncemede bırakıldı.

Yıllardır sadece inşaat olarak kaldı. Ocak 2005'te hastaneyi tamamlayarak
hizmete açtık. Ek binanın inşaatı ise bir sene 4 ay sonra tamamlandı. Hastanenin kapalı alanı 10 bin metrekare, ek 96 yatak 50 oda. Biz iş başına gelene kadara 10 yılda bitirilemezken, hastane ana binası kadar ek binayı 16 ayda bitirdik. Hatırlayın o günleri, hastane odasına değil hapishane koğuşuna girer gibi odalar vardı 10 kişilik. Şimdi bir kişilik, iki kişilik odalar var. Tuvalet, banyo içinde. Sağlam girsen hasta çıkardın bundan önce. İlaç almak için kuyruğa girerdin, sabah erken gelirsin bekle bekle
bekle ama şimdi istediğin eczaneden ilacını alabiliyorsun. El ele verdik bütün hastaneleri bitirdik, vatandaşlar daha iyi hizmet alsın diye. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. Bizim için sağlık çok önemli. Gerekirse devleti feda edersin ama insanımızın sağlığını asla. Yapacağımız çok iş var. Yılların tahribatını önlemeye çalışıyoruz" diye konuştu.

 

"6 MAYIS'I 7 MAYIS'A BAĞLAYAN GECE 1982 DARBE ANAYASASI ÜZERİNDEKİ EN DEMOKRATİK DEĞİŞİM GERÇEKLEŞTİ"


Başkalarının yaptığı gibi ayrımcı politika yapamadıklarını, partizanlığı hizmet tarzı olarak kabul etmediklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Adalet saraylarımız merdiven altı hizmet veriyordu. Yaklaşık 5 milyon TL'ye mal ettik. Bir yıldan kısa sürede bitirdik. Bugün burada Torbalı Adalet Sarayı'nı da açıyoruz. Sezai Çetinel ve Hüsnü Çetinel tarafından bağışlandı Torbalı'daki adalet binası. Kendilerini rahmetle anıyorum.

Biz bu yola millete hizmet için çıktık. 73 milyon vatandaşımızı, 780 bin kilometrekare vatan toprağını eş zamanlı büyütme amacıyla yola çıktık. Kimin neye ihtilacı varsa tespit ediyor ve ihtiyaçları karşılamanın çabası içinde
oluyoruz. Hizmet ederken il ve ilçelerimize, vatandaşlarımıza hizmet götürürken, oralardan aldığımız oy oranlarını dikkate almıyoruz. Hizmet anlayışımızda partizanlığa yer yoktur. Tüm insanlar bir ve eşittir. Yaratılanı yaratandan ötürü severiz.

Partizanlığın yol açtığı o ayrımcılığın acısını çekmiş bir kardeşinizim. Belediye başkanı iken iktidarların ayrımcı uygulamasını bizzat yaşadım ama mazeret olarak görmedim. Tüm İstanbul için kaynak üreterek en iyi hizmetin sunulması için çalıştım. Bize oy versin ya
da vermesin her vatandaşın emaneti bizim omuzlarımızdadır.

73 milyon vatandaşımızın hepsinin hukuku bizim üzerimizdedir. Biz üstünlerin hukukunu korumak için değil, hukukun üstünlüğünü korumak için geldik. Farkımız bu. Biz başkalarının yaptığı gibi ayrımcı politika yapamayız. Partizanlığı hizmet tarzı olarak kabul edemeyiz. Gerilim üzerinden siyaset üretemeyiz. Ülkeye bir bütün olarak bakıyoruz. 6 Mayıs'ı 7 Mayıs'a bağlayan gece 1982 darbe anayasası üzerindeki en demokratik değişim gerçekleşti.

Bunu
topyekün Türkiye için yaptık. Her kesimin görüşlerini aldık. Kendimiz için yapmadık. Herkesi dinledik. Kimisi 'Bize ancak kahve içmeye gelirsiniz' dedi. Bir kısmı ellerine taslak gelmeden 'Anayasa Mahkemesi'ne götürürüz' dedi. Onlara göre Anayasa Mahkemesi'nin adı ana muhalefet mahkemesi. 1982 Anayasası'na yönelik 28 yıllık eleştirileri dikkate alarak kapsamlı bir değişime imza attık. Herkes değişmeli derken bunlar AK Parti bunu yaptığına göre burada bir şey var, biz istemezük diyorlar. Yıllardır
hazırlanan raporların, eleştirilerin tam tersi tavır içine girdiler. O parlamentonun aslı millettir, işin aslı bu. Seçimlere 16 ay kaldı, seçimden sonraya kalsın diyorlar. Bu kendini inkardır. Son ana kadar Meclis'in görevi yasa yapmaktır.

Kaldı ki 2011 seçimlerinden sonra milletin sana vekalet vereceğinin garantisi mi var. Neye güvenerek bunu söylüyorsun. Bu CHP, MHP ruh ikizidir. BDP'de geldi ruh üçüzü oldular. Üçlediler. Bir yerlerden talimat alıyorlar. Kürsüye çıkın konuşun ama oy kabinine girmeyin.


Neden girmiyorlar? Çünkü milletvekillerine güvenmiyorlar. Girerlerse vekillerinin kabul oyu vermesinden korkuyorlar. Böyle bir demokrasi olur mu. Onlar Anayasa Mahkemesi'ne gittiler, biz size geliyoruz. Farkımız bu. Bizim rotamızı siz çizdiniz ve diyoruz ki yeter söz de, karar da milletindir diyoruz size geliyoruz. Oy verenlerin kadar, vermeyenlerin de iktidarı olduğumuzu göstereceğiz. Menemen Kurtuluş Savaşı'nda en büyük kahramanlığı yaşayan ve en kanlı provokasyonlardan birine sahne olan bir ilçemiz. Aziz
şehitlerini rahmetle anıyoruz."
Türkiye'de artık oynanan kirli oyunları bozma zamanının geldiğini kaydeden Başbakan Eerdoğan, "Kirli senaryolara tekrar sahne olmamak için hassasiyet içindeyiz. Türkiye artık çetelerin, mafyaların yön verdiği bir ülke olmaktan, rotayı milletin belirlediği bir ülke olma yolunda ilerliyor. Çok ağır bedeller ödedik. Türkiye tarihi ile yüzleşiyor. Geleceğini açıklık ve şeffaflık üzerine inşa ediyor. Bu milletin ulaşamayacağı hiçbir hedef yoktur. 7,5 yıl önce olmaz diye görünenleri gerçeğe dönüştürdük.
Türkiye üzerine oynanan kirli oyunlara karşı uyanık olun, tahrik ve provokasyonlara karşı dikkatli olmanızı istiyorum" dedi.

"YARGI REFORMUNUN İLK ADIMI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ"


Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, son yıllarda yeni ve teknolojik açıdan donanımlı adalet sarayları yapımına hız kazandırdıklarının altını çizerek, "Göreve geldiğimiz 2002 yılından itibaren önemli sorunlara el attık ve çözdük. Yargıya verdiğimiz değeri göstermek adına yargı alanında da reformlara imza attık. Adil, tarafsız, hızlı ve güvenli yargı oluşturmak üzere köklü değişiklikler yaptık. Yargının yapısal ve fiziki sorunlarına da el attık. Bu iyileştirme çalışmaları artarak devam etmektedir. Yargı
teşkilatı, bugün sahip olduğu bilişim teknolojileri sayesinde başarıları ile gündeme gelmektedir. Adalet hizmet binalarının işlevselliği vatandaşa verilen hizmet açısından son derece önemlidir. Adalet sarayları kentlerin en görkemli yapılarıdır. Adalet hizmet binalarının genel durumu biz göreve geldiğimizde hizmet ihmalinin izlerini taşıyordu. Birçok bina yetersizdi. Yargının saygınlığına yakışmayan ve şehrin içinde yayılan adalet binalarının durumu da bizlere üzüntü veriyordu.

Modern adliye binaları
inşa etme faaliyetine hız verdik son yıllarda. Hizmet binalarını tasarlarken o yörelerin tarihi yapılarını göz önünde bulunduruyoruz. Önce ihtiyaç analizi yapıyoruz. Nüfus ve adliyenin iş hacmi dikkate alınıyor. 2003'ten beri 122 adalet sarayı açtık. Hala 25 tane inşaatı devam ediyor. Proje aşamasında 80 tane var" şeklinde konuştu.
Yargı reformunun ilk adımının anayasa değişikliği olduğunu vurgulayan Bakan Ergin, şunları söyledi:


"Bu değişiklikler yargı reformunun omurgasını oluşturacaktır. Anayasada yapılacak değişiklikler ile bu reform devam edecektir. Bu anayasanın yürürlüğe girmesi için egemenliğin gerçek sahibi sizlerin desteği gerekmektedir. Daha güvenli bir adalete ulaşmayı ve hak arama yöntemlerinin artırılmasını hedefliyoruz. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını artırmayı amaçlıyoruz. Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü hakim kılmak istiyoruz. 12 Eylül 2010 günü sandık önünüze geldiğinde adil, hızlı ve
etkin bir adalet sistemi oluşturmak için çabalarımızı en iyi şekilde değerlendirip doğru kararı vereceğinizi düşünüyorum."


Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Osman Erdurak ise yaptığı konuşmada, eskiyen adliye binasının artık ihtiyacı karşılayamadığını ve ilçenin farklı bölgelerinde kiralama yöntemleri ile hizmet verildiğini söyledi. Artan iş yükü ve personel sayısı nedeniyle fiziki zorluk çektiklerini ifade eden Erdurak, "Vatandaşın adalete erişiminin süratli ve kolay olması açısından iyi bir proje. 2009 yılı başında startı verilen adliye binası inşaatı geçtiğimiz Aralık ayı itibariyle tamamlandı. Adalet sarayı inşaatı yaklaşık
5 milyon TL'ye mal oldu. 11 duruşma salonu var. Toplam 99 adet oda yer alıyor" diye konuştu.


Aynı zamanda Menemenli olan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman da, "Benim insanım, hemşehrilerim bugünü uzun zamandır sabırla beklediler. Artık Menemen'e de devlet geldi. Bu adalet sarayı şu ana kadar yapılan en görkemli hizmet binası olarak açıldı. Menemen Adliyesi, daha hızlı ve daha güvenli hizmet verecek hale geldi" ifadelerini kullandı.

basbakan1.jpg
Açılış törenine Devlet bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile AK Parti'li milletvekilleri katıldı.
 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.