• BIST 4.580,67
  • Altın 1248.573
  • Dolar 19.921
  • Euro 21.3708
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 22 °C

TEKSTİLE DİZİ DOPİNGİ

TEKSTİLE DİZİ DOPİNGİ
Egeli tekstilciler, Türk dizileri sayesinde dünyanın parasını kazanmaya başladı...
 Türkiye’de ve Ege Bölgesi’nde üretim ve istihdamın lokomotif sektörlerinden olan hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü Euro’daki gerileme nedeniyle alternatif pazarlar bulma arayışlarını hızlandırdı.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği bu amaçla, özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yoğunlaşmayı hedefliyor. EHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ile birlikte bugün ziyaret ettiği MTK Tekstilciler Çarşısı ve Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği’nde yeni dönemdeki yürütecekleri projeler hakkında üyeleri bilgilendirdi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği üyelerinin satış pazarlama yeteneklerini geliştirmek için çalışmalar yapacaklarını belirten Kızılgüneşler, “Euro ile ihracat yaptığımız pazarda ciddi sorunlar yaşıyoruz. Döviz kurlarındaki gerileme nedeniyle rekabetçilikte zorlanıyoruz, pamuk ve iplik başta olmak üzere sektörümüzün emtia fiyatlarında ciddi yükselmeler oldu. Maliyetlerimizdeki artışları şu anda satış fiyatlarımıza yansıtma şansına sahip değiliz, ihracat bugün kàrsız yapılır hale geldi. Bu uzun vadede tehlike anlamına geliyor. Onun için yumurtaların bir kısmını başka sepetlere koymak istiyoruz. Dolar ile ticaret yapılan ülkelere ihracatımızı arttırmak istiyoruz. Bu amaçla Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde ihracatçılarımızla, o ülkelerdeki ithalatçıları ‘Bire bir eşleştirme’ modeli ile faaliyet gösteren SOPLUS firması ile işbirliğine gidiyoruz. Bu ülkelerde petrol olmasından dolayı kalitesi yüksek ürünler almaya hazır bir kitle var. Bu müşteri kitlesine ürün satmak istiyoruz. SOPLUS üyelerimize hedef pazarlarında 3 günlük programlar yapacak. Bu programlarda minimum 15 firma ile ikili görüşme organize edilecek. Konaklama, ulaşım, tercüman, özel şoförlü araç ve gidilecek ülkenin dilinde tanıtım katalogu hizmeti sunulacak. Üyelerimiz, bu hizmetin yüzde 70’ini Devlet Yardımları kapsamında geri alabilecek” diye konuştu.

Üyelerinin pazarlama yeteneklerini geliştirme yanında devlet yardımlarından daha fazla yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını da anlatan Kızılgüneşler, bu amaçla Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde “Alo İhracat Hattı”nı devreye soktuklarını, Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Mustafa San’ın “Alo İhracat Hattı”nda ihracatçıların gümrükleme, devlet yardımları, evraklardaki eksiklikler başta olmak üzere bir çok konuda ihracatçılara yardımcı olacağını söyledi.

Birlik Başkanı Kızılgüneşler, ihracatçının yaşadığı birçok problemde çözüm noktasının Ege İhracatçı Birlikleri olduğunu, bundan sonraki süreçte MTK Tekstilciler Çarşısı, Mimar Kemalettin Moda Merkezi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ve Buca Organize Giyim Sanayicileri Bölgesi (BEGOS) gibi merkezlerde 2-3 aylık dönemlerde periyodik toplantılar yaparak üyelerin sorunlarını dinleyerek çözüm üretmeyi amaçladıklarını kaydetti.

TÜRK DİZİLERİ TÜRK ÜRÜNLERİNE İLGİYİ ARTTIRDI
Türk ihracatçı şirketlerin Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarıyla ticaret hacmini artırması amacıyla kurulan SO Plus Ticari Organizasyon şirketi sahibi Semir Chouman, Türk dizileri sayesinde Ortadoğu ülkelerinde tüketici tercihlerinin değiştiğini, bundan Egeli ihracatçının da iyi bir şekilde yararlanmasını istediklerini belirtti.

Şirket Sahibi Semir Chouman, Türkiye'de daha önce Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi kamu kurumları dışında ticari eşleşme organizasyonu yapan ilk firma olduklarını, Türk firmalarının Ortadoğu pazarı potansiyelinden daha iyi yararlanması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Henüz 1 yıllık bir firma olmalarına rağmen Türk firmalarından gelen yoğun talep doğrultusunda Cezayir, Tunus, Libya, Fas, Mısır ve Lübnan'da organizasyon düzenleyerek firmaları biraraya getirdiklerini, toplam 70 Türk firmasının katıldığı bu organizasyonlar sonucu hemen tüm firmaların ya ihracat ya da bayi bağlantısı kurduğunu ifade etti.

Türk firmalarının alternatif pazar aradığı bir ortamda hizmet vermeye başladıklarını dile getiren Chouman, Ortadoğu ülkelerinde Türk rüzgarı estiğini, bu rüzgarı iyi değerlendirmek isteyen her iki taraftan kurumların işbirliğine istekli olduğunu dile getirdi.

Chouman, ''Ortadoğu ülkelerinde Türk dizilerinin yaygın olarak seyredilmesi sonrası bu ülkelerdeki Türkiye algısı çok değişti. Bu ülkelerdeki tüketiciler artık tatillerini Türkiye'de geçirmek, bu dizilerde gördükleri giysileri almak istiyor. Türk dizileriyle oluşan hazır talebi Egeli ihracatçı da iyi değerlendirmeli. Türk mallarına göre daha ucuz olan Çin malına karşı önemli bir imaj avantajı var. Bu ülkelere ulaşma konusunda gayret gösteren firmalar eli boş dönmüyor'' dedi.

Chouman, eşleşme organizasyonlarının fuara katılmaktan çok daha ucuz olduğunu, firmaların birbirlerini daha yakından tanıyabilmeleri nedeniyle daha somut sonuçlar verdiğini ifade ederek, firmalar için banka anlaşmalarıyla özel seçenekler de belirlediklerini sözlerine ekledi.

MTK Tekstilciler Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Pamuk ve Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Yılmaz, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nun kendilerini ziyaretlerinden memnun olduklarını, sektörün sorunlarının çözümü için işbirliğinin sürekli olmasını istediklerini söylediler.
Fotolu: Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu ile birlikte MTK Tekstilciler Çarşısı ve Mimar Kemalettin Moda Merkezi’ni ziyaret etti.
 
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.