• BIST 5.005,30
  • Altın 1075.667
  • Dolar 18.6377
  • Euro 19.6256
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 6 °C

Uşak'ta internet eziyete dönüştü

Uşakta internet eziyete dönüştü
Uşak'ta internet eziyete dönüştü

Son dönemlerde kentte bazı apartman sakinlerinden internet servis sağlayıcılarıyla ilgili şikayetler gelmeye başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan kentteki bir okul idarecisi, ülke genelindeki büyük GSM operatörünün fiber optik kablo hattıyla apartmandaki internet erişimini yükselteceği ve uygun bir fiyata hizmet sunacağına dair taahhüt verdiğini ve 14 gün içinde caymaları durumunda her hangi bir ücret almayacağını beyan etmelerine rağmen, 2 günlük kullanım için 50 TL gibi bir faturayla karşılaştığını ifade etti.

Konuyu Tüketici Hakem Heyetine taşıyacağını belirten ve kamu görevlisi olduğu için adını saklı tutan okurumuz, “Apartmanı yüksek hızlı internetle buluşturacağız diye bize ulaştılar. 14 gün içinde umduğumuz olmazsa, cayma hakkımızın var olduğunu ifade ettiler. Kurumsal bir şirket olduğu için bizler de buna itimat ettik ve sözleşme yaptık. Önceleri Türk Telekom üzerinden hizmet alıyorduk ve memnunduk. Fakat bu yeni şirkete geçtiğimizde bir dizi sıkıntı ile karşı karşıya kaldık. 14 gün içinde cayma hakkımız olduğu ifade edildi ve 2 gün sonra cayma hakkımızı kullanalım dedik. Bize hiçbir ücret ödemeden cayabileceğimizi bildirmişlerdi ve caydıktan sonra 2 günlük kullanım için 50 TL gibi bir borç geldi. Bizim gibi başka apartman sakinleri de buna kansınlar istemiyorum. Konuyu tüketici hakları hakem heyetine taşıyacağız. Buradaki ilgililerden de şikayetçi olacağız. Bizim maksadımız işletmeleri karalamak değil, bu tip durumlara karşı vatandaşı uyarmaktır. Bizim düştüğümüz duruma başkalarının düşmesini istemiyoruz” dedi. Öte yandan Uşak İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri, tüketici hakları konusunda nasıl bir yol izleneceğini de açıkladı. Buna göre izlenecek yol şöyle. Tüketici hakem heyetlerine nasıl başvuru yapılır?

Şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) (https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir. Bu itibarla, tüketici hakem heyetlerine sözlü başvuru yapılamamaktadır.Başvurular, uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin, varsa delil oluşturan ilgili belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine verilmesiyle yapılır. Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurular Ticaret Bakanlığı’nın internet sayfasında yer alan başvuru formu kullanılarak yapılabilir.Başvuru formu kullanılmadan yapılan başvurularda ise başvuru sahibinin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ve varsa diğer iletişim bilgileri, talebi ve Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeri ile şikayet edilene ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur. Uyuşmazlık değerinin döviz cinsinden olması durumunda, söz konusu değer başvuru tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlediği efektif döviz satış kuru esas alınarak Türk Lirası’na çevrilir.Elektronik ortamda yapılan başvuruların TÜBİS ile yapılması zorunludur. Bu başvuruların geçerli olabilmesi için uyuşmazlıkla ilgili başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmiş olması gerekir.

 

Hangi tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir?

Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.

 

Tüketici hakem heyetleri bulunmayan yerlerde başvurular nasıl yapılır?

Tüketici hakem heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlükleri, ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ancak her ilçede tüketici hakem heyeti bulunmamaktadır. Bazı tüketici hakem heyetlerinin yetki alanları daha geniş şekilde belirlenerek hakem heyeti bulunmayan ilçeleri de kapsayacak şekilde yetkilendirilmiş tüketici hakem heyetleri olarak faaliyette bulunmaktadır.Tüketici hakem heyetleri bulunmayan yerlerde ise ilgili kaymakamlıklarda bulunan irtibat personeli tarafından başvurular alınarak TÜBİS’e kaydedilmektedir.

 Tüketici hakem heyetleri tarafından başvurular nasıl incelenir?

Tüketici hakem heyetleri incelemeleri dosya üzerinden yapılır, gerekli görülmesi halinde tüketici hakem heyetleri tarafından ayrıca taraflar ve bilirkişi dinlenebilir.Tüketici hakem heyetleri, uyuşmazlık konusuna ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi taraflardan, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan isteyebilir. İstenen bilgi ve belgelerin sunulması için tebliğ tarihinden itibaren en fazla 30 gün süre verilir. Talep edilmesi ve tüketici hakem heyeti başkanlığınca uygun görülmesi halinde bu süre uzatılabilir. Tüketici hakem heyeti başkanlığınca istenilen bilgi ve belgelerin verilen süre içinde sunulmaması halinde dosyadaki mevcut bilgi ve belgeler üzerinden karar verilir.

 

Tüketici hakem heyeti başkanı, çözümü özel veya teknik bilgiyi gerektiren hallerde taraflardan birinin talebi üzerine yahut re’sen bilirkişi görevlendirebilir. Bilirkişi raporunun hazırlanması için bilirkişiye verilecek süre, bilirkişi görevlendirilmesine ilişkin yazının bilirkişiye tebliğinden itibaren 15 iş gününü geçemez. Bilirkişinin talebi üzerine bu süre 15 iş gününü geçmemek ve bir defaya mahsus olmak üzere uzatılabilir.

 

Tüketici hakem heyetleri ne kadar sürede karar verir?

Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliği, başvuru konusu, mal veya hizmetin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

HABER: HALİL ASLAN

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.